1 Ağustos 2013 Perşembe

Pendik'in Coğrafi Yapısı


İstanbul ilinin doğu yarısında yer alan Pendik, güneydoğu'da Tuzla doğuda Gebze, kuzeyde Şile ve Çekmeköy, batıda Kartal, Sancaktepe ve Sultanbeyli, güneyde ise Marmara Denizi ile çevrilmiş bir ilçedir.

Yaklaşık 200 km2 lik bir alana yayılmış olup 9 km sahil şeridi bulunmaktadır.Pendik ilçesi, İstanbul merkezine 39 km uzaklıktadırlar. İstanbul sınırı dışında kendisine en yakin il merkezine olan uzaklığı 72 km’ dir. Pendik ilçesi, Istanbul merkezine 39 km uzaklıktadırlar. İstanbul siniri dışında kendisine en yakin il merkezine olan uzaklığı 72 km’dir.

Pendik'in yüzey şekilleri genel olarak engebelidir. Deniz kıyısı kil ve kum ile kıyıdan itibaren kuzeye doğru silislerle kaplıdır. İstanbul'un tek ve en yüksek dağı olan Aydos ile sınır olan Pendik, Ballıca Ağıl bayırı, Kara bayır tepelerine de sahiptir. Ayrıca üzerinde İBB Sosyal tesislerini barındıran Gözdağı'da en yüksek noktalardan biridir. Riva Deresi, Ballıca Deresi Ömerli Barajına dökülen akarsulardır, ayrıca. Büyükdere Kurtköy den çıkarak Tuzla sınırlarına gider.

İstanbul'un en büyük su kaynaklarından olan Ömerli Barajı'da Pendik sınırlarındadır. Çok geniş topraklara sahip Pendik'te TEM güneyi tamamen yerleşim yerleriyle kaplıdır, kuzeyde ise yalnızca 5 köy bulunmaktadır. En büyük caddesi Ankara Caddesidir. En Eski Apartmanı ise Saray Apartmanıdır ve Daire sayısı 18'dir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder