25 Ocak 2014 Cumartesi

İlçe Belediye Meclisinde Koltuk Sayısı ve Girecek Partiler Nasıl Belirleniyor?

Pendik Belediye Meclisi

2014 Yerel Seçimine yaklaşırken Belediye meclis üyeliği hakkında #pendikbizim olarak bilgiler vermeye çalışıyoruz. Daha önceki yazımızda Belediye Meclisi Üyesi Nedir? ve Maaş Alır mı? bu soruların cevabını vermiştik.

Şimdi ise Meclis üyeliğindeki partilerin koltuk sayısı neye göre belirlenir, kaç parti Belediye meclisinde temsil edilebilir bu konular üzerinde bilgi vermeye çalışacağız.

Pendik'in nüfusu 625 bin ve Seçmen sayısı yaklaşık 425 bin. Bir parti o ilçenin seçmen sayısının %10 oyunu aldığı zaman meclis üyesi çıkartmaya hak kazanıyor. 2014 Pendik seçimlerinde Belediye meclisine girecek olan parti en az 42 bin geçerli oy alması lazım. Aşağısında bir oy alırsa 1 meclis üyesi bile çıkartamaz.

Pendik'te 2009 seçimlerine bakacak olursak 365.089 seçmen vardı ve 36 bin üstü oy alan partinin meclis üyesi adayları Pendik Belediye meclisine girmeye hak kazanıyordu. Bu hakkı sadece AK Parti ve CHP kazandı.

Pendik'te Belediye meclis üyesinin 45 koltuğu vardır. %10 barajını geçen partiler aldıkları oy durumuna göre dağılım yapılıp bu şekilde koltuk sayısı belirleniyor.

Örnek olarak Pendik Belediye meclis üyeliğinde CHP'nin şuan için bakarsak garanti 10-15 koltuğu var. İlk 10 sıraya yazılan Belediye Meclis üyesi adayları kesin giriyor. Aynı şekilde AK Partinin koltuk sayısı daha fazla ve ilk 20-25 kesin giriyor. Tabi 2014 seçimleri ne gösterecek bilmiyoruz ama bu seçimde Saadet Partisi'de Pendik'ten 4-5 koltuk çıkarak gibi.

Hazırlayan: #pendikbizim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder