10 Ocak 2014 Cuma

Çanakkale ruhu Seyyar Müze ile Pendik’te

Pendik Çanakkale Müzesi

Gaziler Vakfı’na ait 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi Pendik'e geldi. 19 Ocak'a kadar sahildeki etkinlik alanında ziyaretçilerini bekleyecek olan seyyar müzede, Çanakkale Savaşında kullanılan mühimmatlar ve silahların yanı sıra cephede doktorların nasıl çalıştığını gösteren mini bir ameliyathane de bulunuyor.

2012 yılından bu yana  şehir şehir gezerek Çanakkale ruhunu ülkenin dört bir yanına taşıyan 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Müzesi Pendik'e geldi. Gaziler Vakfı’na ait müze otobüsteki parçalar, Çanakkale Savaşının ne denli şiddetli geçtiğini gözler önüne seriyor. Türk askerlerinin yanı sıra itilaf devletlerine ait mühimmatlar, silahlar, yemek kapları, süngüler ve tabancaların da bulunduğu 7 bin parça, ziyaretçileri yeniden o döneme götürüyor. Gezici müze otobüste bir de savaş döneminde doktorların nasıl çalıştığını gösteren mini bir ameliyathane de bulunuyor. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen gezici müzede hangi şehidin nereden geldiğini gösteren özel bir bölüm de sergileniyor.

Pendik Çanakkale Müzesi

“Pendiklileri bu fırsatı değerlendirmeye davet ediyorum”

2012 yılından bu yana 48 il ve 790 ilçeyi gezerek Çanakkale’ye gitme imkanı bulunmayanlara ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Gezici Müzeler Sorumlusu Engin Korkmaz, Pendik Belediyesi ve ilçe Kaymakamlığına da desteklerinden ötürü teşekkür etti. Tüm Pendiklileri bu fırsatı değerlendirmeye davet eden Korkmaz, “Gezici müzemizde savaş malzemelerinin yanı sıra o günleri en iyi şekilde anlatmak için Nusret Mayın Gemisinin maketi ve itilaf devletlerinin Çanakkale Boğazı’na girişlerini anlatan bir tablo da bulunmakta.”dedi.

Gezici müzede, cephede doktorların nasıl çalıştığını gösteren mini bir ameliyathane de bulunuyor.

Pendik Çanakkale Müzesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder