30 Ocak 2014 Perşembe

Pendik'te Zor Bir Seçim Olacak

Pendik Seçim Analizi

İnce hesapların yapıldığı ve her türlü sürprizin yaşanabileceği bu süreçte, seçimi kazanmak kesinlikle 'çantada keklik' değil.

5 PARTİ ADAYINI BELİRLEDİ
30 Mart 2014 Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimler için, ilçemizde AK Parti, CHP, MHP, Saadet Partisi ve BBP belediye başkan adaylarını belirlediler.

DİĞER PARTİLERDE DURUM BELİRSİZ
Pek fazla iddiaları bulunmayan, fakat varlıklarını ortaya koymak için, geçtiğimiz seçimlerde aday gösteren diğer partilerin, bu dönemde aday gösterip göstermeyecekleri ise henüz netlik kazanmış değil. 2009’da 13 parti aday göstermişti.

SEÇMEN SAYIMIZ 453 BİN CİVARINDA
Mahalle statüsüne alınan köylerimizle birlikte, toplam 36 mahalleden oluşan yaklaşık 700 bin nüfuslu Pendik'te seçmen sayımız 453 bin civarında olacak.

90 BİN YENİ SEÇMEN VAR
2009 yılında yapılan yerel seçimlere göre seçmen sayımızda 90 bin civarında bir artış söz konusu.  Nüfus ve seçmen sayımız artmaya devam ediyor. Oy kullanma oranının % 90’ın üzerinde olması bekleniyor.

SEÇMEN 4 AYRI OY KULLANACAK
Vatandaşlar 1380 sandıkta Belediye Başkanlığı, İlçe Meclis Üyeliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve muhtarlık olmak üzere 4 ayrı oy kullanacaklar.

40+5 MECLİS ÜYESİ SEÇİLECEK
Bu dönemde meclis üyesi sayısı 40+5 olacak. 5 meclis üyesini en fazla oy alan parti kontenjandan kazanacak. Büyükşehir Belediyesi için de  9 meclis üyesi seçilecek. Bu dönem il genel meclis üyeliği seçimi olmayacak.

SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL
Pendik’teki seçimlere tüm siyasi partiler ‘ seçimi kazanacağız’ iddiası ile hazırlanıyor. Muhalefet konumundaki partiler, Gezi Olayları ve 17 Aralık Operasyonlarının AK Partiyi yıpratarak oy kaybettirdiği düşüncesinde. AK Parti kanadı ise kendinden emin görünüyor.İnce hesapların yapıldığı ve her türlü sürprizin yaşanabileceği bu süreçte, seçimi kazanmak kesinlikle ‘çantada keklik’ değil.

MECLİS ÜYELERİNİ BELİRLEME SÜRECİ 18 ŞUBAT ’TA SONA ERİYOR
İçinde bulunduğumuz dönem, siyasi partilerin meclis üyesi adaylarını belirleme dönemi. Meclis adaylarının ilçe seçim kuruluna son bildirim tarihi 18 Şubat. Seçimde başarılı olabilmek adına oldukça önem arz eden bu süreç sonunda; küskünlükler, kavgalar, partiden kopmalar yaşanabilecek. Siyasileri en fazla zorlayacak bu süreç için de geri sayım başlamış bulunuyor.

PENDİK'TE SAĞ SEÇMEN  AĞIRLIĞI VAR
PENDİK sağ seçmenin ağırlıkta olduğu bir ilçe. Seçmen % 70 civarında sağ partilere oy veriyor.
Ancak bu cenahtaki oyların sağ partilere yakın dağılması halinde; sol bir partinin seçimi kazanma şansı hep var. ( 1988’deki ilk seçimlerde Burhan Köseoğlu böyle kazanmıştı)

SANAL ORTAMDA PROPAGANDA ZİRVE YAPACAK
Özellikler Gezi Olaylarında insanların sanal ortamdan haberleşerek de organizasyonlara dahil olmaları, siyasileri fazlasıyla etkilemiş ve harekete geçirmiş durumda.  Partiler ve başkan adayları bu seçimlerde 2009 yerel ve 2011 genel seçimlerinde olduğundan çok daha yüksek bir oranda internet - facebook - twitter üzerinden propaganda faaliyetlerini yürütüyorlar. Bu gelişmelere hazırlıklı olan yerel basın da; haberlerini gazetelerinin yanı sıra internet ve facebook ortamından yayımlayarak, iletişim güçlerini kat kat arttırmış durumda.

33.000  GENÇ İLK KEZ OY KULLANACAK
2009’da yapılan seçimlerde henüz 18 yaşını doldurmadığı için oy kullanamayan 33.000 genç bu seçimlerde ilk kez oy kullanacaklar. Son dönemde ülke meselelerine ve olaylara duyarlı olduklarını gözler önüne seren bu yeni jenerasyonun % 100’e yakın bir oranda sandığa giderek oy kullanması bekleniyor.

2000 GENÇ SOKAKTA OLACAK
Seçim çalışmaları için tüm siyasi partilerin saha çalışmalarında lokomotif güç gençler olacak.
Bez afiş ve bayrakların asılması, el ilanı, broşür ve benzer çalışmaların vatandaşlara dağıtılması gibi bir çok iş için, görev ağırlıklı olarak gençlere düşecek. Seçime girecek tüm siyasi partilerin, kendi adlarına sahaya sürecekleri bu gençlerin toplam sayısının en az 2000 civarında olacağı hesap ediliyor. Farklı görüş ve amaçtaki bu gençlerin, gece / gündüz sahada karşı karşıya gelmeleri de kaçınılmaz görünüyor.
Seçim atmosferinin gergin geçebileceği düşünüldüğünde ‘delikanlı’ çağındaki bu gençler arasında çatışmaların olabileceği de düşünülerek tedbirler alınması şart.

Kaynak: Pendik Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder