19 Şubat 2014 Çarşamba

Pendik'te Diyabet Merkezi Hizmete Girdi


Diyabetlilere devlet eliyle yaşam koçluğu, klasik tanı ve tedavinin yanı sıra kişiye özel diyet ve spor programıyla hastaların yaşam biçimini değiştirmeyi hedefleyen ilk kapsamlı Diyabet Merkezi, Pendik'te hizmete girdi.

Pendik Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kamu hastaneleri ve belediyelerin işbirliğiyle yürütülecek pilot çalışma ilk olarak Pendik'te başladı. Türkiye'nin ilk kapsamlı Diyabet Tanı, Tedavi ve Takip Merkezi, Pendik Belediyesi ve Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğiyle hayata geçirildi.

Arif Nihat Asya Kültür Merkezi içinde yer alan merkezin proje koordinatörü ve Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Bölümü Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Sargın, pilot çalışmanın amacının hastaların yaşam tarzını değiştirmek olduğunu belirterek, "Merkezin hedefi sadece klasik tedavi değil, kişiye özel diyet ve egzersiz programlarıyla yaşamlarını düzenlemek" ifadesini kullandı.

Tepeden tırnağa takip yapılacak, klasik teşhis ve tedavinin yanı sıra damlasız göz dibi fotoğraf çekimi, ayak bakımı, diyet ve egzersiz programları ile bireysel ve toplu eğitimlerin verileceği merkezde, hastaların takipleri de yapılıyor.

Merkezde 1 uzman doktorun yanı sıra 2 diyet uzmanı, 2 diyabet hemşiresi, 1 ayak sağlığı uzmanı ve 1 spor hekimi görev yapacak.

Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı olarak faaliyetle başlayan Pendik Diyabet Merkezi'ne "182"den veya online randevu alınarak başvuru yapılabilecek. Hastalar, 3 ve 6 aylık aralarla takip edilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder