23 Şubat 2014 Pazar

Pendik'teki Tarihi Fransız Katolik Kilisesi

Pendik Katolik Kilisesi

Pendik'in merkez mahallesi olan Batı Mahallesinde Burla Biraderler Korusu içinde bulunan tarihi Fransız Katolik Kilisesi 1907 yılında içinde bulunduğu Batı Mahallesi’nde yaşayan Fransızlarca yaptırılmıştır.

Yazlık kilise (chapel) olarak inşa edilen yapı, Kadıköy Moda da bulunan Saint Josef Koleji öğretmenlerinden Papaz Charles Bethaz’ın  idaresinde II. Dünya Savaşı’na kadar Katolik Kilisesi olarak hizmet vermiş, 1945 yılında papazın Fransa’ya dönmesiyle ilgilenen kimse kalmadığı için kapatılmıştır.

1940’lı yılların sonlarından 1960’ların sonlarına kadar Pendik’teki Ortodokslarca kullanılan kilise, 1970’lerin başında terk edilmiştir ve o tarihten bu yana kullanılmamaktadır.

Pendik Katolik Kilisesi

Pendik Katolik Kilisesi

Tarihçe: Pendik Kilisesi, Fransız Katolik Kilisesi olarak 1907 yılında Batı Mahallesinde yaşayan Latin Katolik cemaat tarafından yaptırılmış. Kilise, II. Dünya Savaşı’na kadar Katolik Kilisesi olarak hizmet vermiş. 1945 yılında  papazın Fransa’ya dönmesi ile Katolik ibadet ile ilgilenen kimse kalmadığı için  ibadetler yapılamamış. Kilise binası 1940’lı yılların sonlarından 1960’ların sonlarına kadar Pendik’teki Ortodokslarca kullanılmaya devam edilmiş. 1970'lerde kullanımı duran kilisenin mülkiyeti hiç bir kuruma ait olmadığı için Kayyum’a devredilmiş. Çatısı, kapı ve pencereleri sağlam olan kilise ilgisizlikten sokak çocuklarının barınma mekanı olmuş. Çıkan bir yangında çatısı çökmüş, kapısı ve pencereleri zarar görmüş. 1990'ların sonlarına doğru Pendik'te yaşayan Hristiyanlar bu binanın tekrar kazanılması için çaba göstermeye başladılar, ama imarda kilisenin bir cami olarak görüldüğünü fark etmişler, başvurular sonucu bina tekrardan imar planında kilise olarak düzeltildi. Daha sonra bu kişiler de bir kuruma bağlı olmadıklarından ve yasal işlemlerde zorlandıkları için bütün evrakları İstanbul Protestan Kilisesi Vakfına devrettiler. 2010 yılında mülkiyet Kayyum’dan Hazine’ye geçti için tüm işlemler sıfırdan başladı. 2010 yılı Kasım ayında İstanbul Defterdarlığı aracılığıyla kilise binasının rekonstrüksiyonu yapmak ve ibadet için kullanabilmek üzere Hazine’ye başvuruldu.

Pendik Katolik Kilisesi

Pendik Katolik Kilisesi

Pendik Katolik Kilisesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder