7 Mart 2014 Cuma

2015’te tapu, 2017’de ulaşım sorunu bitiyor


Ak Parti Pendik Belediye Başkan adayı Kenan Şahin, en geç 2015 yılı sonunda Pendik'te “tapu denilen bir problemin kalmayacağını” söyledi. Şahin 2017’de tamamı hazır olacak metroyla da ulaşımın sorun olmaktan çıkarılacağını belirtti

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, geçen beş yılda ilçede ‘kritik’ olarak görülen pek çok soruna kalıcı sonuçlar bulduklarını dile getirerek, gecekondu probleminin tamamına yakınını çözdüklerini söyledi. Şahin, “Gecekonducuların 3 bininin tapusunu verdik, 4 binini tamamladık, takvimin bitmesini bekliyorlar, 3 bin kadar için de daireler planladık. 2015’in en geç sonunda Pendik'te tapu denilen bir problem kalmayacak. Pendik İstanbul’un en fazla gecekondu olan ilçelerinden biridir. Gecekondu probleminin tamamına kalıcı çözümler ürettik. Çözüm çalışmaları ve imarla birlikte iki yılın ardından tamamlanmış olacak” dedi. İmar uygulamalarını da yüzde 90 oranında tamamladıklarını belirten Şahin, 2015 sonuna kadar mülkiyetle ilgili sorunların tamamının da aşılacağını vurguladı.

Ak Parti tarafından yerel seçimlerde yeniden aday gösterilen Şahin, daha önce 2019’da bitirilmesi planlanan metro ağının gelişen teknolojiyle birlikte 2017 yılında tamamlanmış olacağını belirterek, ilçe içinde tüm ulaşım problemini çözmüş olacaklarına dikkat çekti. Şahin şöyle devam etti:
“Ulaşımda en şanslı ilçeyiz. Pendik’te bir randevunuza en fazla beş dakika geç kalırsınız, şimdi biz bunu da ortadan kaldıracağız. Pendik metro konusunda dünyanın en şanslı ilçesi. Hiçbir ilçede 15 tane metro istasyonu planlanmıyor, Pendik’te tam 15 tane metro istasyonu planlanıyor. Marmaray ve hızlı tren çalışmalarını da kattığımız zaman tam 25 tane oluyor. Böyle olunca nerede olursanız olun 30 dakikada yürüyerek metroya ulaşabileceksiniz. Biz de bunu bir fırsata dönüştürüyoruz, nasıl, her metro istasyonunun bulunduğu alanda bir dönüşüm yapıyoruz. Bir meydan kazansın metronun bulunduğu alan, 1000 araçlık otopark kazansın. Şehir açısından da ticari merkez kazansın. Mümkün mü, mümkün, bunun için para harcamanıza gerek yok. Akılı bir stratejiyle hareket edeceğiz. 2017’nin en geç sonunda herkes kullanmaya başlayacak.”

25 bin araçlık otopark
Şahin, Pendik’in ulaşım ve trafik açısından ‘süper’ bir ilçe olması için çalışmalarına devam edeceklerini, 25 bin araçlık bir de otopark planladıklarını söyledi. Şahin, “45 kilometre yeni yol açmıştık, 100 kilometre daha yeni yol açacağız. Ne için, erişilebilirliği muazzam bir ilçe olsun istiyoruz. Kimse burada trafikte kalmasın. İnsanlar trafiğin rahat olduğu, otopark sorununun olmadığı yere alışverişe giderler. İstanbul’un kenarında cazip bir ilçe olduğunu herkes biliyor. Pendik’te beş yılda herkes takvimini ayarlasın 25 bin araçlık otopark yapıyoruz. Kısa vadede para kazanamayız ama 20 yıl sonra belediyenin başına gelenlere çok iyi paralar kazandıracak” dedi.

Yapılan çalışmaların büyük kısmında ‘ceplerinden para çıkmadığını’ söyleyen Şahin, yap-işlet-devret modelini ‘en iyi’ uygulayan ilçe olduklarını belirtti. Şahin, “Otopark için de hiç para harcamayacağız. Viaport’ta, Marina’da da biz bir lira para harcamadık. Yap-işlet-devrette üstün başarıları olan bir belediyeyiz. Çözümleri kendi seçim dönemimiz için değil geleceğe yönelik buluyoruz yapıyoruz” diye konuştu.

‘Temiz ve yeşil Pendik’

Şahin, temizlikte de çok iddialı olduklarını dile getirerek, Portekiz’den ithal ettikleri sistemle, yeraltı çöp ‘konteynır’ına geçtiklerini, daha sonra ise sistemi kendilerinin ürettiğini ve patent aldıklarını söyledi. Şahin, şöyle devam etti:

“Biz patenti olan ilk belediyeyiz. Temizlikte de çok iddialıyız, tertemiz bir ilçe yaptık. Biz Pendik’te beş yıldır insanların tadilat atıklarını topluyoruz, hem de ücretsiz. Eskiden mutfağında bir tadilat yapan, atığı atacak köşe arardı, şimdi maksimum 48 saat içinde atıklarını 50 çuvala kadar ücretsiz, 50 çuvalın üzerinde sembolik bir ücretle kapıdan alıyoruz. Şimdi buna da patentini alacağımız bir teknoloji geliştiriyoruz.”

En önemli işlerinin başında park ve yeşil alanların geldiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:
“291 park yaptık ama dar alanda parklar, okul bahçesi ve sitelere... Ama şimdi hazırladığımız alanlar var, Güzelyalı, Ahmetyesevi’ye kadar muhteşem bir rekreasyon alanı kuracağız. Yine hemen paralelinde Keltepe var, adını değiştirdik Gönüldağı diye. Muhteşem bir alan da oraya oluşturacağız. Bizim Çamlık ve Yenişehir mahallelerinde yaklaşık 3 milyon metrekarelik yeşil alanlar var, bu dönem hepsinin projesini yapıyoruz. Önemli bir kısmını da kullanılır hale getireceğiz. Çevreye, yeşile insanlarımız doysun istiyoruz. Çok şanslıyız çünkü 100 milyon metrekare alanı olan bir havzamız var.”

KENAN ŞAHİN KİMDİR?

1967 yılında Erzurum’da doğdu. 1990’da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. SSK Amasya Suluova Dispanseri’nde mecburi hizmetini, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nde uzmanlığını, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde İşletme Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Özel sağlık kuruluşlarında yöneticilik yaptı.
Milli Gençlik Vakfı Pendik temsilciğinin ardından Fazilet Partisi Pendik Kurucu İlçe Başkanı oldu. 2000  2004 yılları arasında Pendik Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.
2005 yılında SSK İstanbul Sağlık İşleri Bölge Müdürü olan Dr. Kenan Şahin, Genel Sağlık Sigortası’nın kuruluş çalışmalarına katıldı.
2009 yerel seçimlerinde Pendik Belediye Başkanı seçildi. Dr. Sevtap Şahin‘le evli olan Şahin; Kerem, Semih ve Zeynep isimli üçüzlerin babası. Şahin, İngilizce biliyor.

Eleman alımında holding mülakatı

Kenan Şahin, belediyede çok iyi bir kadro oluşturduklarına vurgu yaparak, “Başarılı işlerimizin başında insan kaynaklarımız geliyor” dedi. Şahin, holdingler gibi bir işe alma süreçlerinin olduğunu, sınavlar, testler, mülakat, oryantasyon eğitimlerinin ardından işe almanın gerçekleştiğini ve yıl içinde de mecbur kalınmadıkça aynı şekilde devam ettiklerini belirtti. Şahin şunları söyledi:
“Türkiye’nin en güçlü bütçeli belediyelerinden birini oluşturduk. Beş yıl önce 107 milyon olan bütçemiz şimdi 298 milyon, yüzde 278 büyüdük, önümüzdeki dönem inşallah 400 milyon olacak. Geldiğimiz dönemde 4 kat büyüdük. Teknolojiyi de en iyi kullanan belediyeyiz. En fazla eleman bilgi işlemde çalışıyor. Buna rağmen çok da fazla çalışanı yok, hala 600 çalışanı var. Üstün yetenekli ve işlerinde çok iyi arkadaşlarımız. Bu bizim birinci dönemimiz acemilik ve çıraklık dönemimizdi, inşallah şimdi kalfalık ve ustalık dönemimiz başlayacak. Uzmanlık dönemimizde şehre çok daha fazla şey katmak için seçim gününü bekliyoruz.”
450 bin seçmen var
İstanbul’un en kalabalık 4’üncü ilçesinin Pendik olduğunu söyleyen Şahin, seçmenin büyük bir kısmının 35 yaş altında olduğuna dikkat çekti. İlçede 125 bin öğrenci olduğunu söyleyen Şahin, 3 bin 250’ye çıkardıkları derslik sayısına bu yıl 1500 derslik daha ekleyeceklerini, artık sadece ilçe olarak değil kentin bütün boyutlarıyla şehri düşünmek gerektiğini ifade etti.

Dönüşümlerde plan mağduru olmayacak

Kenan Şahin, kentsel dönüşüm konusunda ‘derslerini çok iyi çalıştıklarını’, bu nedenle kimseyi mağdur etmeyeceklerini söyledi.

Kentsel dönüşümde Bakanlığa metrekare olarak en fazla başvuru yapan ilçenin Pendik olduğunu belirten Şahin, “Hazırlığını yaptığımız toplam alan 5 milyon metrekare, Bakanlık inanamıyor, ‘ne yaptınız’ diyor, biz dersimizi iyi çalıştık. Taşlıbayır’da yaklaşık 1 milyon metrekarelik Çınardere, Ortamahalle ve Dumlupınar mahallelerini içeren muhteşem bir kentsel dönüşüm hazırlığı içindeyiz” dedi.

Şahin, “Şehrin balkonu olan bu gecekondu bölgesini, kentin en iyi yeri haline getireceğiz. Pendik merkez, çarşı, Kaynarca, Yenimahalle, Bahçelievler mahallesi en önemli çalışma alanlarımızdan. Sabiha Gökçen Havalimanı civarı, Ertuğrulgazi alanlarıyla ilgili hazırlıklarımız tamam” diye konuştu.

Şahin, vatandaşın plan mağduru olmaması için çalıştıklarını söyledi. ‘Hassasiyetlerimiz var’ diyen Şahin, “Sizin konut alanınızda konut yapacağız ve size yapacağız. Herkes fedakarlık yapacak. Bir kısmı, az bir kısmı çok fedakarlık yapacak ama kimseye taşıyamayacağından ağır yük de yüklenmeyecek. Yaptığımız yapıların hepsi kapalı otoparklı olacak bunu yapmayan konut da yapamayacak. Daire başına bir, büyük daireler iki araçlık olmak üzere” diye konuştu.

Bu dönem engellilere hizmeti artıracağız

Şahin, bu dönem çalışma alanlarının özellikle engelli vatandaşlarla ilgili olacağını belirterek, engelli birey ve ailesinin yaşamını kolaylaştırmak için çözümler bulduklarını söyledi. Şahin, şöyle konuştu:
“Çok başarılı bir engelli spor kulübümüz var. Engellileri sporla hayata entegre etmeye çalışıyoruz. Tek bir hayalim kaldı, engellileri istihdam noktasında da avantajlı noktalara getirmek. Engellileri ev sahibi yapmayı da planlıyoruz.

 Yeni hazırladığımız dönüşüm planına şöyle bir madde koyduk. Siz eğer yaptığınız site içerisinde yüzde 5’ini engelli dostu daire yaparsanız biz de size yüzde 20 indirim yapalım, engelliye uygun fiyata daire satın. Çünkü böyle daireler yapılmıyor. Devlet olarak bu kesimi daha fazla düşünmek zorundayız.”

Yetim çocuklara şefkat
Yeni dönemde kimsesiz çocuklar konusunda da daha fazla çalışacaklarını belirten Şahin, Pendik Belediyesi’nin himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’yla birlikte 75 çocuğa belediyenin, Sevgi Evi tarzındaki yetimhanesinde baktıklarını söyledi.

Şahin, “Gönüllülerle birlikte sayısını 20’ye çıkaracağız. Tenzile Erdoğan Sevgi Evi’mizin yanında iki Sevgi Evi daha açacağız. Projeler tamamlandığında 250 yetim çocuğumuz belediye kurumlarında olacak.  Toplum, bu çocuklara sahip çıkarsa toplumsal barış güçlü olur” dedi.
Dar gelİrlİye konut, kadına İş

Büyükşehir Belediyesi’yle gerçekleştirdikleri projeyle, dar gelirlileri ev sahibi yapacaklarını ifade eden Şahin, “Önümüzdeki süreçte yoksulları düşüneceğiz. Kiracıları da düşüneceğiz. Ev sahibi yapacağız. Biz arsa açısından fakir bir ilçe değiliz, bunları iyi değerlendiriyoruz. Harmandere’de yaptığımız konutlar lüks konut gibi, gecekonducular için yaptık.  Projeyi ihaleye çıkardık” dedi.

İstanbul ve Pendik’in cazibesini yoksul kesime yönlendirdiklerini belirten Şahin, “Biz o arsayı satsaydık iyi fiyata satılır, iyi para kazanırdık. Akaryakıt istasyonlarından çok iyi para kazandık, ekonomik anlamda rahatlayınca artık bunun sosyal anlamda destekleyen bir yaklaşım dayız” dedi.

‘Diyabet merkezi kurduk’
Şahin, kadın istihdamında en iyi belediyelerden olduklarını belirterek, kadınlar için açılan iş ve sanat kurslarında kadınların iyi eğitimler aldıklarını, belediyenin yaptıkları işleri satmalarına yardımcı olarak para kazandırdığını söyledi.

Şahin, “Çini, cam, taş, ipek halı eğitim alanlarımızı tam bir ticari atölyeye dönüştürüyoruz. Epeyce bir de istihdamımız olacak, çok sipariş alıyoruz. Kadın sığınma evlerinden kadınla ilgili her şeye çalışmalarımız var, bu konuda hiçbir şeyi ıskalamadık. Kadınların spor yapabilecekleri kapalı alanlar açtık, bunları 20’ye çıkaracağız, 50’ye kadar çıkarmak istiyoruz. Pendik’te bir ilki açtık, diyabet ve obezite destek merkezi. Bakanlıkla birlikte.

Yenişehir’de yeni yapacağımız tesis tamamen kadınlara yönelik olacak. İçinde yüzme havuzu, güzellik merkezi, günlerini yapacakları alanlar olacak. Bir pilot çalışma yapıp ondan tecrübeyle diğerlerini de yapacağız” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder