31 Mart 2014 Pazartesi

KurtKöy'de Oy Verme İşlemi Bitti


2014 Yerel seçimleri için bugün sandık başına giden seçmenler, geçtiğimiz yerel seçimlere oranla daha fazla ilgili görünüyordu. Özellikle 40 yaş ve üzeri seçmenlerin sabah saatlerini tercih etmeleri gözlerden kaçmadı. Muhabirimizin bölgemizde bulunan 5 farklı okulda edinmiş olduğu izlenimlere göre;

Oy sandıklarının şeffaf oluşu ve sandık gözetmenlerinin (Müşahitler) varlığı geçtiğimiz yıllarda sıkça yaşanılan mükerrer oy, açık oy kullanımı veya seçmeni paravanda yönlendirme gibi yasa dışı işlemler neredeyse yok gibiydi. Yenişehir Mahallesinde Orhangazi ve Mesut Yılmaz İlköğretim okullarında yoğunluk yaşanırken, Harmandere mahallesinde bulunan Erol Türker ilköğretim okulunda daha sakin bir hava vardı.

Bu yıl ilk defa oy kullanacak birçok genç ilk defa oy kullanmanın vermiş olduğu heyecan ve şaşkınlık ile oy sırasında çevresinde bulunanlara hangi partiye oy vereyim? nasıl oy vereceğim gibi  sorular sordukları gözlemlendi. Son dakikaya kadar ümidini yitirmeyen mahalle muhtarları oy verme anına kadar azaları ve ekibi ile okullarda etkin bir çalışma yaptılar. Ellerinde bulunan oy pusulalarını oy vermeye gelenlere vermek için adeta birbiri ile yarıştılar. Bazı muhtar adaylarının tanıtımını yapan kişiler oy verme sırası bekliyormuş gibi yaparak, oy vermeyi bekleyen seçmeni ikna etme için çaba sergilediler. Yenişehir mahalle muhtarı adaylarının seçim vaadi; Seçilirsek Sokak köpeklerine çözüm bulacağız oldu.

Bu haber hazırlanırken, okullarda görevli seçim personeli geçtiğimiz seçimlerde yaşanılan elektrik kesintilerine karşı çözüm arıyorlardı. Genel olarak Sabah: 08:00 ile 17:00′a kadar edinilen izlenimlere göre bölgemizde herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan (ufak tefek sözlü atışmalar hariç) seçmenler oyunu demokratik bir şekilde özgürce kullandılar. Saat 17:00′da sona eren oy verme işlemi sonrası, sandık görevlileri oyları sayacak ve seçim kuruluna bildirecekler. 2014 Yerel seçimlerinde oy vermesi için herhangi bir mani olmamasına rağmen, oy vermeyenlere 22 TL para cezası verilecek.

Seçim sonuçlarının öncelikle bölgemiz, daha sonra ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Kaynak: Kurtköy Haber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder