5 Mart 2014 Çarşamba

Pendik Batı Mahallesi Diken Üstünde


Batı Mahallesinin ‘riskli alan’ ilan edilerek öncelikli olarak dönüştürüleceğinin açıklanmasından sonra; mahalle sakinleri adete diken üstündeler

Kentsel dönüşüm kapsamında  Batı Mahallesinde ne olacağını, nasıl olacağını, ne zaman olacağını, bu dönüşümün sonucundan karlı mı - zararlı mı çıkılacağını kimse tam - doğru olarak bilmiyor. Endişeli bir bekleyiş var.

Durumdan hareketle kurulan ve mülk sahiplerinin hak ve menfaatlerini kollamaya amaçlayan Pendik Batı Mahallesi Dayanışma Derneği 27 Şubat 2014 Perşembe akşamı Atatürk Kültür Merkezinde bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıya ilgi beklendiği gibi yoğun oldu. Batı mahallesi sakinleri salonu tıklım tıklım doldururlarken bir çok kişi de gündemi ayakta takip etti.

Sunumunu Metin Pamuk'un yaptığı bilgilendirme toplantısında Dernek Başkanı Dr. Erol Ercan, Av. Pınar Kılıç CHP Meclis Üyesi Tarık Balyalı konuşmacı olarak katıldılar.

Salonda bulunan davetlilerden, CHP Belediye Başkan Adayı Tuncer Özyavuz ve MHP Belediye Başkan Adayı İbrahim Coşkun'a da söz hakkı verilerek konuyla ilgili görüşlerine başvuruldu. Bilgilendirme toplantısında kentsel dönüşümü uygulayacak olan Pendik Belediyesinden bir yetkilinin olmaması ya da davet edilmemesi, altı çizilen ayrıntılardan biriydi.Bilgilendirme toplantısında davetlilere aktarılan bilgi ve düşüncelerin özeti şöyle: “Bulunduğumuz alanın, risksiz bir alan olmamasına rağmen, riskli alan ilan edilmesi, 'rant' kavramını çağrıştırıyor. Belediyenin duyurduğu emsal artışları ilk kentsel dönüşüm uygulaması malikleri mağdur eder. Söz konusu 6306 sayılı yasa, vatandaşların elini kolunu bağlıyor.

Kentsel dönüşüm kaçınılmaz. Hak ve menfaatlerimizi korumak için birlik olmalıyız. Bu birliktelik dernek çatısı altında olmalı ki pazarlık ve yaptırım gücümüz artsın. Derneğimizin her hangi siyasi bir amacı bulunmamaktadır. Dernek ilerleyen süreçte, gerekli kurum ve insanlarla temas sağlayıp, gelişmeler hakkında üyelerini bilgilendirecek ve stratejiler üretecektir. Kentsel dönüşüme karşı değiliz. Uygulamanın mağduriyetler oluşturmamasını hedefliyoruz”Davetlilerin konuşmacıları soru yağmuruna tuttuğu toplantı geç vakitlere kadar sürdü.

Program çerçevesinde davetlilere kentsel dönüşüm ile ilgili broşürlerle dağıtılırken; Batı Mahallesi sakinleri evlerine kafalarında henüz cevap bulamamış bir çok soru işareti ve karamsar bir ruh haliyle döndüler.Batı Mahallesi Dayanışma Derneği haziran ayı içerisinde genel kurulunu yapacak. Yeni yönetimin belirlenmesiyle birlikte de ilgili çalışmalara resmen hız verilecek.

Kaynak: Pendik Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder