15 Mart 2014 Cumartesi

Pendik Batı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Rantsal Bölüşüm Projesidir, İptal Edilsin Kampanyası Başladı


Pendik Batı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi bildiğiniz gibi bölgenin Risk ve Afet bölgesi ilan edilmesi ile birlikte tapu ve bölgedeki hak sahiplerinden çok tepki almıştı. Dünyaca ünlü değişim platformu olan change.org'da konu ile ilgili bir imza kampanyası başlatıldı.

Pendik Batı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Rantsal Bölüşüm Projesidir, İptal Edilsin Kampanyası. Bu kampanyaya sizde imza atmak istiyorsanız aşağıdaki adresten kampanyaya katılabilirsiniz. Facebook hesabımızla otomatik giriş yaparak imza atıp, yorumunuzu kampanya altında paylaşabilirsiniz.

İmza Kampanyası: http://bit.ly/PendikRantsalBolusumKampanya Açıklaması

Pendik Batı Mahallesinin bir kısmı, Kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında “riskli alan” olarak belirlendi. Yani deprem riski gerekçe gösterilerek evlerimizi yıkıp yeniden yapacaklar. Ancak bizler bu yıkımın tek amacının depreme sağlıklı yapılar yapmak olmadığını biliyoruz. Çünkü mahallemiz ruhsatlı ve iskanlı binalardan oluşmaktadır. Mahallemizde ruhsatsız veya kaçak yapı hiç yoktur. Mahallemizin kentsel dönüşüme giren bölgesi, zemin olarak İstanbul'un en sağlam alanlarından birisidir ve eski planlarda "Kartal kayalıkları" olarak adlandırılmaktadır.

Batı Mahallesi olarak Pendik Belediyesi'nin açıkladığı imar planlarında ki emsal oranları ile evlerimizin önemli bir kısmını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Ne yazık ki bu emsal oranları ile mahallede ki yapıların bir kısmının yıkılıp yeniden yapılması mümkün değildir. Batı mahallesi "kentsel dönüşüm" süreci içerisinde tarihi dokusunu kaybedeceği gibi mahalle halkı da ciddi mağduriyetler yaşayacaktır.

Batı Mahallesi, Pendik'in eski mahallerinden biri olup, nüfus olarak çoğunlukla emeklilerden oluşmaktadır.Bu şekilde onaylanacak olan imar planları ile özellikle yaşlı ve emeklilerin mağdur olması kaçınılmazdır. Emekli maaşlarıyla zar zor geçinenlerin evlerini yeniden yaptırabilmek için kredi ödemeleri mümkün değildir.

Konum itibariyle her yerden deniz gören mahallemizin biz "kentsel dönüşüm" adı altında "rantsal bölüşüme" kurban edilmesini istemiyoruz. Pendik'in hiç bir yerinde uygulanmayan "riskli alan" uygulamasının ilk önce mahallemizde uygulanmasını zamanlama itibariyle "manidar" buluyoruz. Bu şartlarda mahalle halkı olarak önümüzde tek bir seçenek var: O da evlerimiz için mücadele etmek. Sesimizin duyulması için kampanyamıza destek olarak bir imza da senin atmanı istiyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder