15 Mart 2014 Cumartesi

Pendik Belediyesinden Sokak Hayvanlarına 5 Yıldızlı Bakım


Pendik Belediyesi, sokak hayvanları konusundaki çalışmalarıyla hayırseverlerimizinde takdirini kazanıyor. Pendik sınırları içinde bulunan İBB Doğal Yaşam Alanında toplanan sokak köpekleri, şefkatli ellerde kısırlaştırma ve tedavilerinin yanı sıra sağlıklı bir ortamda bakım ve barınmaya kavuşuyor.

Kent yaşamına uyum sağlayamayan, yeterli besin ile barınacak uygun ortam bulamayan,  insanlara, hemcinslerine veya arabalara karşı agresif tavırlar gösteren, yaşlı, sakat ve hasta olan sokak hayvanları öncelikle toplanıyor. Hayvanlar, gönüllü hayvanseverlerin talebi ve onların eşliğinde Pendik Belediyesine bağlı profesyonel ekipler tarafından toplanarak İBB Doğal Yaşam Alanına götürülüyor. Buraya gelen hayvanlar kayıt altına alınıp, hastalıklı olanlar ayrıştırılarak hemen tedavilerine başlanıyor.

Doğal yaşam alanlarında ağaçlar altında ortalama 20 hayvanlık bölümlerde kulübelerde barındırılıyor. Doğal Yaşam Alanında Pendik Belediyesinin veterinerlerinin de aralarında bulunduğu Uzman Veterinerler tarafından 7 gün 24 saat tıbbi gözetim altında bulunan sokak hayvanları,  huzurlu bir yaşam sürdürüyor. Burada gözlenen ve kent hayatına uyum sağlayabileceği kanaatine varılan sokak hayvanları alındıkları bölgelere tekrar bırakılıyor.

Sokak hayvanlarıyla baş etmekte zorluk çeken komşu ilçelerden, hatta illerden köpekler de araçlarla getirilerek Pendik sınırları içindeki havza bölgesine atılıyor. Belediye ekipleri, bu bölgelerde bulunan yaklaşık 3 bin köpeği haftada 6 gün bir veteriner ve gönüllü eşliğinde beslerken, hasta olanların tedavilerini yerinde ya da Doğal Yaşam Alanına götürerek sağlıyor. Bu hayvanların bazıları ise kent merkezine inerek, özellikle Yenişehir bölgesinde hayvan yoğunluğunun artmasına yol açıyor. Pendik Belediyesi,  gönüllü hayvanseverler ve Pendik ilçesi Hayvanları Doğal Ortamda Yaşatma Derneği ile ortaklaşa çalışmalarla bu hayvanlar için uygun yaşam alanları oluşturma ve kötü çevresel koşullardan kurtarılma konusunda çalışılıyor.

Özel kliniklerle anlaşma

Her gün binlerce sokak hayvanını besleyerek aç kalmasını önleyen Pendik Belediyesi, trafik kazası geçiren ve tedavileri kendi birimlerinde yapılamayan sokak hayvanlarının tedavileri için de özel veteriner klinikleri ile anlaşma yaparak bu hayvanların tekrar yaşama döndürülmesini sağlıyor.

“Pendik, sokak hayvanlarına en duyarlı belediye”

Sahipsiz sokak hayvanları konusunda ilgili gönüllülerle uyum içinde çalışma yürüten Pendik Belediyesi,  verdiği hizmet ve gösterdiği duyarlılıkla büyük takdir topluyor.

Arzu Yıldırım (Pendik İlçesi Hayvanları Doğal Ortamında Yaşatma Derneği Başkanı)
Pendik Belediyesi sokak hayvanları konusunda en duyarlı belediyelerden biri. Bunu yıllardır yaşadığımız deneyimlerden rahatlıkla söyleyebilirim. Her başımız sıkıştığında 24 saat sokak hayvanlarının yardımına çağırabildiğimiz bir belediyemiz var, kentteki hayvanların beslenmesi için düzenli mama yardımı alabilmekteyiz. Gönüllü bir hayvansever eşliğinde belediyeye bağlı bir veteriner ve ekip ile sıkıntılı sokak hayvanlarına en kısa sürede müdahale ediyoruz ve onları Doğal Yaşam Alanımızın güvenilir ortamında ağırlıyoruz. Bu hem şehir, hem de sokak hayvanları için oldukça önemli. Biz, gönüllüler olarak, bu agresif ve şehir ortamına uygun yaşayamayan hayvanları Doğal Yaşam Alanında bakıma alarak, İBB ve Pendik Belediyesi ekipleriyle her an işbirliği içindeyiz.  Sürekli yiyecek bulabildikleri, kötü hava koşullarından en az düzeyde etkilendikleri bu güvenli ortamda bulunmaları bu can dostlarımız için daha iyi oluyor. Bunların dışında uysal, gıda temin edebilen, şehir ortamına uygun yaşayabilen sokak hayvanlarının ise yaşadıkları ortamlarda bakımlarını optimum düzeyde yapmaya da gayret gösteriyoruz.

Serhan Baturay (Pendik İlçesi Hayvanları Doğal Ortamında Yaşatma Derneği Bşk. Yrd.)
Pendik Köyler Bölgesi’nde yaklaşık 5 yıldır sokak hayvanları için gönüllü hizmet veriyorum. Bu bölgedeki çalışmalarımda her geçen gün artan bir belediye desteğini yanımda hissediyorum, eskiden kendi arabamla sabahtan akşama tek başıma besleme yapmaya çalışırken şimdi belediye ekipleri ile güvenli bir ortamda birlikte beslenme yapabiliyorum. Son zamanlarda İBB Doğal Yaşam Alanındaki büyütme çalışmalarını öğrendikten sonra belediyemizden yaşlı, sakat, agresif ve kısırlaşmamış köpeklerin daha etkin toplanarak huzurlu bir yaşama kavuşturulması konusunda talebimiz oldu. Bizim de eşliğimizde ilçemizde sokaklarda yaşayan hasta, bakıma muhtaç veya agresif davranışlı sokak hayvanlarını Doğal Yaşam alanında misafir etmeye çalışıyoruz. Can dostlarımızın huzurunu görünce biz de geceleri yatağımıza girince huzurla uyabiliyoruz.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder