1 Mart 2014 Cumartesi

Pendik Orhangazi'de Öğretmene Şiddete Hayır Dedi


27 Şubat Perşembe günü, Yenişehir mahallesinde bulunan Orhangazi ilköğretim okuluna gelen bir öğrenci velisi, çocuğunun öğretmeni ile devamsızlık durumu hakkında konuşmakta iken birden bire öğretmene saldırmaya başlamış daha sonra duruma müdahale eden diğer iki öğretmeni de yaralamıştı. Bu durumun ortaya çıkmasından sonra bugün saat 11:00 civarında Orhangazi İlköğretim okulu önünde öğrenci velileri, eğitim mensupları, bölge halkı, basın mensuplarından oluşan bir grup Öğretmenlere yapılan şiddeti protesto etmek amacı ile toplandı.

Okul içerisinde toplanan yaklaşık bin civarı ilköğretim öğrencisi ellerinde pankartlar ile, “Öğretmene uzanan eller kırılsın” sloganı ile bir müddet okul içerisinde bağırdıktan sonra, önce okul bahçesine sonrada okul alanından çıkarak yakında bulunan parka kadar slogan atarak yürüdü. Öğrencilerin yürüyüşü esnasında sivil emniyet mensuplarında güvenlik amaçlı gözetimde bulundu. Bir süre parkta dikkat çekmek için slogan atan yaklaşık bin kadar öğrenci daha sonra tekrar okul bahçesine döndü.

Olay nedeni ile Okula gelen Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, okul yetkililerinden bilgi alarak okulda incelemelerde bulundu. Bu esnada çekim yapan muhabirimize yaklaşan yaklaşık sekiz kişilik öğrenci velileri; Okulda özellikle güvenlik zafiyeti olduğunu, okula giriş ve çıkışların kontrolsüz olduğunu dün yaşanılan olaydan ders çıkartılarak okul yönetiminin ciddi güvenlik tedbirleri alması gerektiğini belirtti. Bazı veliler ise, protestoda öğrencilerin kullanılmasına tepki gösterirken bir diğer velisi ise okul bahçesinde inşaatı devam eden Kız meslek lisesi için, okul içinde okul yapıyorlar iyi güzel ama biz çocuklarımızı bu şantiyede bir kaza geçirecek diye çok kaygı duyuyoruz dedi.

Okul önünde öğrenciler ve öğretmenler haricinde toplanan yaklaşık iki bin kişilik kalabalıkta öğrenciler ile birlikte Öğretmenlere uygulanan şiddeti protesto etti. Bir süre sonra mikrofonu alan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, konuşmasında özetle; Meydana gelen olay öğretmenlerimize değil aslında öğrencilerimize yapılmıştır, zor şartlarda eğitim verme çabasında olan öğretmenlerimize şiddet giderek artmaktadır. Geçtiğimiz aylarda İzmir’de de bir bayan öğretmenimiz bıçaklanmak sureti ile hayatını kaybetti. Öğretmenlerde hata yapabilir fakat ben hiçbir öğretmenin bilerek hata yaptığına inanmıyorum. Bu vesile ile burada toplanan duyarlı herkese teşekkür ediyor, bu çirkin saldırıyı kınıyorum dedi.

İsmail Koncuk’un konuşması esnasında bazı velilerin; Okul bahçesinde bulunmayan okul müdürüne istinaden; müdür buraya, müdür buraya diye slogan attıkları dikkatlerden kaçmadı. Bir süre daha devam eden protesto herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan sona erdi ve okul önünde toplanan kalabalık dağıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder