4 Nisan 2014 Cuma

Bu Eylem Down Sendromlular İçin


Pendik Özel Nasibe Eryetiş Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri 21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günü dolayısı ile Gazipaşa Caddesi’nde bir etkinlik gerçekleştirdiler. İnsanların ilgisini çekmeyi ve down sendromu ile ilgili olarak farkındalık oluşturmayı hedefleyen öğrenciler, bu amaçlarına ulaşmış oldular.

Öğrenci gurubunun başındaki meslek hocaları Gizem Sever ve Yasemin Biber gazetemize yaptığı açıklamada; “ Down sendromu bir hastalık değildir. Genetik bir durumdur. Onlar engelli ya da hasta değillerdir. Tedavisi bulunmamakla birlikte down sendromlular erken yaşta eğitilebilir ve topluma kazandırılabilirler. Bu yüzden vatandaşlarımızın konu ile ilgili bilgi sahibi olması gerekiyor” şeklinde konuştular.
Down sendromu ile ilgili farkındalık oluşturmak için daha önce de okul binalarında da etkinlik gerçekleştiren Pendik Özel Nasibe Eryetiş Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, bu çerçevede Şişli de bulunan Down Cafe’yi de ziyaret ettiler.

DOWN SENDROMU NEDİR?

 DS, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken DS'lu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down Sendromu tedavi edilebilen bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80’i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye’de tam bir veri yok ama yaklaşık 100.000 DS’lu kişi olduğu tahmin ediliyor.
Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur.

İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23 tanesi anneden , 23 tanesi ise babadan gelmektedir. DS'unda 21. kromozom 2 değil 3 adet olmaktadır (bu sebepten dolayı DS'u Trisomy 21 diye de bilinmektedir).Bunun sonucu olarak toplam kromozom sayısı 46 değil 47 olmaktadır.

Kaynak: Pendik Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder