17 Nisan 2014 Perşembe

Pendik'teki Tarihi Yer: Burla Biraderler Korusu

Burla Biraderler Korusu

Pendik'teki tarihi yerlerden biri olan, Batı Mahallesinde Erol Kaya Caddesi üzerinde bulunan 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak belirlenen büyük yeşillik alan Burla Biraderler Korusu olarak biliniyor. Şuan için etrafı kapalı ve atıl vaziyette duran koru Pendik Merkez'de en çok yeşilliğe sahip olan yerlerden biri olarak duruyor.

Burla Biraderler Korusu içinde yer alan ve 1907 yılında yaptırılan Fransız Katolik Kilisesi, yazlık kilise olarak inşa edildi. 2. Dünya Savaşı'na kadar Katolik Kilisesi olarak hizmet veren kilise, 1945 yılında papazın Fransa'ya dönmesiyle ilgilenen kimse kalmadığı için kapatıldı.


Burla Biraderler Kimdir?
Burla ailesi 500 yıl önce İspanya'dan Osmanlı topraklarına göç eden bir İspanyol Yahudi ailesidir.
Eli ve Daniel Burla kardeşler ilk şirketlerini 1911 İstanbul, Galata'da açtılar. Burla Biraderler şirketi, Cumhuriyet'in ilk yıllarından 1960'lı yıllara kadar ithalat piyasasında önde gelen firmasıydı. Otomotivden beyaz eşyaya, elektrikli aletlerden takım tezgahlarına, ampulden büro makinelerine, kağıttan sanayi hammaddelerine  çok farklı alanlarda ithalat yapıyordu. Burla Biraderler'in 1928 yılında kurdukları Ottaş Otomotiv ve Taşınmaz Mallar Sanayii, ülkemizin ilk otomotiv şirketidir.

II. Dünya Savaşı sonrası dönemde Türkiye'ye buzdolabı ve elektrik süpürge ithalatını yapan ilk firma da Burla Biraderler’dir. Firma günümüzde, tezgah makineleri, yedek parçaları ithalat ve ihracatı alanlarında 1975’te kurulan Burla Makine Ticaret ve Sanayi şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin çağdaş anlamda ilk reklamverenlerinden de kabul edilebilecek Burla Biraderler’in 1948-1950 arasında yayınlanmış, ampulden otomotive, büro makinelerinden elektrikli ev aletlerine pek çok farklı sektöre ait reklam örneklerini görebilirsiniz.

Burla Biraderler hakkında daha detaylı bilgi öğrenmek için yazının sonundaki kaynaklar kısmına bakabilirsiniz.

Kaynaklar
http://wikimapia.org/25735394/tr/Burla-Biraderler-Korusu
http://www.uludagsozluk.com/k/burla-biraderler
https://eksisozluk.com/entry/30185076
http://www.hurriyet.com.tr/pasaj/24934868.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder