17 Nisan 2014 Perşembe

Pendik Kurnaköy’de Yanan Ormanlık Alana Hayat Verdiler


Pendik Kurnaköy’de geçen yıl yanan 3 hektarlık orman alanı, çoraklıktan kurtulup  yeşile kavuşuyor. Pendik Belediyesi ve Okan Üniversitesi işbirliği ile bölgeyi eskisi gibi ağaçla buluşturmak üzere 2 bin fıstık çamı dikildi.

Pendik Belediyesi ve Okan Üniversitesi tarafından düzenlenen etkinlikte, Kurnaköy Bölgesinde 2013 yılında gerçekleşen yangında kuraklaşan 3 hektarlık alanı ormana dönüştürmek üzere fidan dikimi gerçekleştirildi. Okan Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Mimarlık Bölümünde okuyan 50 üniversite öğrencisi yaklaşık 2 bin fıstık çamı fidanını doğaya kazandırdı. Etkinlik öncesi belediye çevre koruma ekipleri fidan ekimi yapılacak alanda yanan ağaçların kurumuş köklerini topraktan temizlemek amacıyla bir dizi çalışma gerçekleştirdi. Belediye çevre koruma ekipleri, yeşil bir çevre için çalışmaların süreceğini belirtti.

Bir ayda Pendik'e 15 bin ağaç

Son bir ay içinde 7’den 70’e her yaştan vatandaşın katıldığı etkinliklerle Pendik’teki boş araziler ve daha önce yanan orman alanları, fıstık çamı, ıhlamur ve sedir ağaçlarıyla donatıldı.  15 bin ağacı toprakla buluşturmayı hedefleyen Pendik Belediyesi, Ahmet Yesevi Mahallesi, Emirli Köyü ve Kurnaköy’de ağaç dikme etkinlikleri düzenlerken, birçok alanı da hem ağaçlandırdı, hem de vatandaşlara ücretsiz fidan dağıttı.

Kaynak: Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder