26 Nisan 2014 Cumartesi

Pendik’te Kentsel Dönüşüm Başlıyor


Pendik'te Yeni Dönemde de Belediye Başkanı olarak seçilen Kenan Şahin, Kentsel Dönüşümü zemin açısından öncelik arz eden ve dönüşümü kolay olan bölgelerden başlatacağız dedi.

Yerel seçimler sonrası, ilçemizde uzun süre gündemde kalacak kentsel dönüşüm süreci Mayıs ayı itibari ile start alıyor.

Belediye Başkanı Kenan Şahin konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede ; “ Kentsel dönüşüm ilçemizde yıllar öncesinden başlamış bulunuyor. Yeni şehir mahallemizde dönemin belediye başkanı Ali Duranoğlu’nun Çamlık Mahallemizde ise Erol Kaya’nın imzaları bulunmakta. Bunlar önümüzdeki iyi örnekler.
Şuan ilçemizdeki toplam 230 bin konutun 130 binden fazlasını dönüştürmemiz gerekiyor.

Yılda 8.500 civarında konut inşa edilebilmekte. Bu rakamı en fazla 10 bine çıkarmamız mümkün. Bu da önümüzdeki 15 yılın kentsel dönüşüm çalışmalarına sahne olacağını gösteriyor. Biz dönüşümü, zemin açısından öncelik arz eden ve dönüşümü kolay olan bölgelerden başlatacağız. Ortaya konulan doğru ve etkili örnekler fazlalaşırsa bu konuda ki toplum desteğinin de artacağına inanıyorum.

Kentsel dönüşüm sürecinde 3 başlığı önemsiyorum. Deprem riski, sağlıklı konut ihtiyacı, ulaşım ve otoparklar.
Engelli ve hastaları da dikkate alan bir kent yapısı oluşturma gayreti içerisinde olacağız. Yerinde dönüşümü tercih edeceğiz. İmar artışlarıyla şehrin kaldıramayacağı bir nüfus kalabalığına meydan vermeyeceğiz. Bu bakımdan kentsel dönüşüm uygulamalarında konut sahiplerinin de fedakarlık yapmaları gerekecek.
Kentsel Dönüşüm Türkiye’nin tecrübe sahibi olduğu bir konu değil. Bir çok şeyi yaşayarak, süreç içinde göreceğiz” dedi.

Kenan Şahin’in etkili olacağı Kentsel Dönüşüm sürecinde nasıl bir tablonun ortaya çıkacağı ve nelerin yaşanacağı, ilçe kamuoyunda da merakla beklenen bir süreç.

Pendik Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder