26 Nisan 2014 Cumartesi

Yeni Meclis 2013 Yılını Görüştü


Renkli tartışmaların yaşandığı 2013 Yılı Faaliyet Raporu’na, AK Parti meclis üyeleri ‘ evet’ CHP meclis üyelerinin ‘hayır’ oyu verdi. Rapor oy çokluğuyla meclisten geçti

YENİ MECLİS ÜYELERİ 2013 YILINI GÖRÜŞTÜ
AK Parti meclis üyelerinin ‘ evet’ CHP meclis üyelerinin ‘hayır’ oyu verdiği faaliyet raporu, oy çokluğuyla meclisten geçti.

Pendik Belediye Meclisinin 09.04.2014 Çarşamba günü yapılan oturumunda, 2013 yılı faaliyet raporu görüşülerek oylandı.

Çoğunluğu yeni isimlerden oluşan meclis üyelerinin, henüz 2. oturumda ‘faaliyet raporu’ gibi tartışmalara açık bir gündemle toplanmaları; meclisin genel havası hakkında bir tecrübeyi yaşamış olmaları açısından da oldukça önemliydi.

Faaliyet raporu görüşmeleri Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in sunumu ile başladı.
Daha sonra CHP Grubu adına Tarık Balyalı, AK Parti Grubu adına Yahya Tunç faaliyet raporu ile ilgili görüşlerini dile getirdiler.

CHP Grubundan Av. İsa Öztürk ve AK Parti grubundan Remzi Şeker de yine gündemle ilgili söz aldılar.
2013 yılı Faaliyet Raporunun görüşüldüğü oturum, Başkan Şahin’in muhalefet grubunun eleştirilerini cevaplaması ve raporunun oylanması ile tamamlandı.

ŞAHİN: BAŞARILI BİR DÖNEM GEÇİRDİK
Belediye Başkanı Şahin değerlendirmesinde  “ Geçtiğimiz dönem çok başarılı olduklarını ve bu başarının karşılığını seçimlerde aldıklarını ifade ederek bir çok konu başlığına değindi.

EĞİTİMDE 1 NUMARAYIZ
Eğitim başlığında 39 ilçenin en iyisi olduklarını ifade eden Şahin, 5 yıl içinde 1350 derslik ilave ettiklerini, yılda 10 yeni okul ve 300 yeni derslik, derslik başına da 30 öğrenci hedeflediklerini; kültürel, sanatsal, sportif, alanlarda okulları desteklediklerini; müzik, resim atölyeleri, kütüphaneler ve ana okulları açtıklarını, yeni dönemde de desteklerine devam edeceklerini söyledi.

DİYABET – OBEZİTE DESTEK MERKEZİ
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Pendik’e kazandırılmasının önemine değinen Şahin, Türkiye’de bir ilk olan Diyabet ve Obezite Destek Merkezini hizmete soktuklarını; açılan Kültür ve Spor merkezlerinde halkın her branşta sosyal kültürel ve sportif faaliyet yapma imkanı bulduğunun altını çizdi.

Kültürel ve Sanatsal faaliyetler de mali yönetimde, insan kaynakları politikalarında, teknoloji kullanımında, imar – planlama ve gecekondu meselesinde, kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarda, alt yapı ve üst yapı faaliyetlerinde üstün başarı getirdiklerini aktaran Şahin; “ Önümüzdeki dönemde halkımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak hizmetler gerçekleştirmeyi ve şehrimizi geleceğe taşırken, yaşam kalitesini arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Şahin’in, muhalefet meclis üyelerine hitaben, “ Her konuda ayrıntılı bilgi vermek için davetinizi bekliyorum” şeklindeki çağrısı da dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı.

BALYALI’DAN TEBRİK VE ELEŞTİRİ
Şahin’den sonra kürsüye gelen CHP Grup Başkanı Tarık Balyalı sözlerine AK Parti’yi seçim başarısından dolayı tebrik ederek başladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınayan ve Mısır’daki 529 idam kararından dolayı üzüntülerini belirten Balyalı eleştirilerine, 2013 yılı faaliyet raporu görüşmeleri öncesinde meclis üyelerine yeterince zaman tanımadığını ve konunun meclis gündemine alel acele getirildiğini söyleyerek başladı.
Balyalı konuşmasının devamında; geçen dönemle ilgili olarak;

AK Parti yönetiminin her şeyi ben bilirim mantığıyla hareket eden, kendinden başkasını ciddiye almayan, CHP Grubu’na karşı hoşgörüsüz davranan bir tutum içinde olduğunu; imar usulsüzlüklerinin yapıldığını, ihalelerin yandaşlara yönlendirildiğini, belediye mülklerinin zararına kiraya verildiğini vurguladı.
Daha sonra Faaliyet Raporu’nu değerlendiren Balyalı, rakamlarla örnekler verip 2013 yılını 2012 yılı ile mukayese ederek; belediyenin 2013 yılında geçmişe oranla daha başarısız olduğunu ifade etti.

2013 yılında, yapılan işlerin azaldığını fakat ödenen paraların arttığını belirten Balyalı, “ Pendik Belediyesi’nin geçtiğimiz 5 yılı mercek altına alındığında da, bir çok noktada kara deliklere rastlanacaktır” dedi.

YAHYA TUNÇ İSRAFA KAÇMAMALIYIZ
AK Parti Grubu adına söz alan Yahya Tunç, Tarık Balyalının 2012/2013 yılları arasında yaptığı mukayesenin, gerçekleştirilen hizmetlerle ilgili eleştirel anlamda geçerli bir sonuç veremeyeceğini, belediye yönetiminin başarısının tescilli olduğunu ifade etti.
Tunç’un “ Belediye kaynaklarının kullanımında ‘en verimli’ olmalıyız. İsrafa kaçmamalıyız. Bunu belediye kadrosuna da duyurmak istiyoruz.

Seçimlerde aldığımız % 53 oranındaki oy sorumluluğumuzu artırdı. Muhalefetin, sivil toplum örgütlerinin, halkın isteklerini uygulamaya yansıtmak lazım. Her şey sandıkta bitmiyor” şeklindeki sözleri ise bütçe görüşmelerinin dikkate değer ayrıntılarından birisi oldu.
2013 yılı faaliyet raporu oturumunda eleştirileri  cevaplayan belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, muhalefetin mantıklı her eleştirisine dikkate aldıklarını fakat bir çok eleştirinin ise siyasetten yapıldığını belirtti.

Pendik Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder