23 Mayıs 2014 Cuma

Pendik-Ankara Hızlı tren 29 Mayıs'ta


İstanbul Pendik ile Ankara arasını 3 saate indirecek olan Yüksek Hızlı Tren, mayıs ayının ikinci yarısında seferlere başlayacak.

Bakan Elvan, Sudan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Bader Eldin Mahmoud Abbas ve Sudan Tarım ve Sulama Bakanı İbrahim Mahmoud Hamid'i ile Bakanlıktaki makamında görüştü. Görüşme sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Lütfi Elvan, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Seferlerinin 29 Mayıs'ta  başlanacağını ifade ederek hem açılışın gerçekleştirileceğini hem de seferlere başlanacağını kaydetti.

UÇAKTAN UCUZ OTOBÜSTEN PAHALI

Ankara ve İstanbul arasındaki demiryolu ulaşımını 7 saatten 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinde sona gelindi. Mayıs ayında açılması planlanan hatta bilet fiyatları 70-80 lira aralığında olacak. Yeni hat sayesinde iki şehir arasındaki yolcu taşımacılığında demiryolunun yüzde 10 olan payının yüzde 78'e çıkarılması hedefleniyor.

Ankara-İstanbul istasyonları ise şöyle sıralanıyor: Ankara Gar, Sincan, Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Pamukova, Arifiye, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik.

Öte yandan hızlı trenin İstanbul'daki ana durağı olan Pendik Tren Gar'ında hummalı bir çalışma yürütülüyor. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanlığı Müşaviri Adnan Köklükaya ve TCDD İstanbul Bölge İşletme Müdürlüğü yetkilileri incelemelerde bulundu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder