23 Mayıs 2014 Cuma

Pendik Çınardere'de Gecekonducular Diken Üstünde


Pendik Çınardere’deki gecekonduların bulunduğu alanın, konut alanından ‘günübirlik tesis’ alanına çevrilmiş olması, bölgede bir mağduriyetin yaşanacağı yönünde yorumlanıyor.

Kentsel Dönüşüm Projeleri çerçevesinde Çınardere Mahallesi ile ilgili Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000’lik ve Pendik Belediyesi tarafından hazırlanan 1/1000’lik planlar Pendik Belediye Meclisi’nden CHP’li üyelerin ‘hayır’ AK Partili üyelerin ‘evet’ oylarıyla oy çokluğu ile onaylandı.
Gecekonduculara ait bazı alanların konut alanından günübirlik tesis alanına çevrilmiş olması, bu bölgede birçok gecekondu sahibinin mağdur olacağı yönünde değerlendirilmekte.

Karara yönelik olarak Çınardere Mahallesindeki gecekonducular tarafından yapılan 367 itiraz 09.05.2014 tarihinde yapılan meclis toplantısında görüşüldü. Sadece 3 itiraza olumlu geri dönüş yapılırken diğer itirazların reddedildiği öğrenildi. Yapılan meclis toplantısını Çınardere Mahallesi’ndeki bazı gecekonducular da katılarak izlediler. Vatandaşların oturumu cep telefonları ile kaydettikleri gözlemlendi.

Yapılan oturumda söz alan CHP Meclis Üyesi Cengiz Aycan, “Çınardere ile ilgili planlar komisyonlardan ve bu meclisten, hiç kimsenin yeterli bilgisi olmadan, hatta AKP Meclis Üyeleri dahi görmeden onaylattırılmıştır. Bu bir hayli düşündürücüdür. Önceden hazırlanmış bir planın dayattırılmasıdır. Bu bölge 30 yıldır konut alanı olarak gecekonducular tarafından kullanılmaktadır.  Şimdi bu alanların konut alanından günübirlik tesis alanına çevrilmesi vatandaşı mağdur edecektir. Çözüm olarak plan tadilatı yapılarak söz konusu arsalar vatandaşa ucuz fiyatla ve taksitle satılmalıdır. Bu problem istenirse CHP ve AKP’nin ortak protokolü ile çözülebilir. Fakat bu konuda Belediye Başkanımız Sayın Kenan Şahin’in çözüm odaklı olmayan ketum bir tutuma sahip olduğunu biliyoruz” dedi.

Aycan’dan sonra söz alan AK Parti Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Yahya Tunç da konuşmasında,”CHP Meclis Üyesi Cengiz Aycan’ın düşüncelerine çoğunlukla katılıyorum. Hak sahipleri mağdur edilmemeli. Temennim, söz konusu alanların günübirlik tesis alanından çıkarılmasıdır. Bu olmasa bile, vatandaşları mağdur etmeyecek çözümler üretilmelidir” dedi.

Söz alan CHP Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Tarık Balyalı da konuşmasında,”Yahya Tunç doğru, Belediye yanlış yolda. Yeni planlamalar iyi niyetten tamamen uzak, vatandaşı yerinden edecek, bazı iş adamlarına ise rezidanslar dikmeleri için ön açacak bir uygulamadır. Vatandaşla inatlaşarak makul bir çözüme ulaşmak mümkün değildir. Belediye yönetimi bu yanlıştan dönmelidir” dedi.
Meclis Üyesi ve Yeni Belediye Başkan Yardımcılarından Remzi Şeker de konuyla ilgili söz alıp,”Pratikte %95 oranında örneğin Ertuğrulgazi ve Sülüntepe mahallelerinde vatandaşlara tapularını verdik. Çınardere’deki durum lokal ve özel bir durum. Plan değişikliğine uğrayan alanların tamamı kamu alanında kalıyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan meclis toplantısını izlemeye gelen Çınardereli vatandaşlar gazetemize yaptıkları açıklamada,”Mahallemizde yıllardır tapu sorunu var. Her seçim öncesi bizlere, tapularınızı vereceğiz sözü verildi. Bu seçim öncesinde de aynı sözler tekrarlandı. Ama şimdi görülen o ki bizleri yerimizden yurdumuzdan edecekler. Biz Çınadere’deki gecekonducular olarak, söz verildiği gibi tapularımızı istiyoruz. Evlerimizin, pek de anlamadığımız plan tadilatlarıyla elimizden alınıp müteahhitlere pazarlanacağı yönünde endişelerimiz var. Yıllardır bu gecekonduların emlak vergilerini elektrik, su, telefon faturalarını ödüyoruz. Altyapı hizmetleri aldık – alıyoruz. Yaklaşık 30 – 40 yıldır buradaki gecekondularda yaşıyoruz. Finalde oldu bittiye getirilip mağdur edilmek istemiyoruz” sözlerine yer verdiler.

Pendik Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder