2 Mayıs 2014 Cuma

Pendik’te, Mısır’daki İdam Kararlarını Protesto Ettiler


Pendik’te Mısırdaki idam kararlarına bir yenisi eklenen 683 kişinin idam kararını protesto etmek amacı ile Pendik Genç Akademi Derneği ve IHH’nın organizasyonu ile Gazi Paşa Cad. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi önünde eylem yaptı.

Eyleme Özgür-der yönetim kurulu üyesi Hülya Şekerci STK üyeleri başkanları yanı sıra bir çok genç liseli öğrenci grupları ve katıldı.

Öncelikle basın açıklaması yapan grup şunları kaydetti.“Bizler burada Mısır’da 529 müslümanın idam kararını pretesto etmek, idam edilmek istenen Müslümanların yanında olduğumuzu bildirmek, halkımızı bu konuda daha aktif olmaya davet etmek için burada toplanmış bulunmaktayız. İdam kararları verilen 529 müslüman. Tepki koymamız için insan olmaları kafiydi aslında. Ama biz özellikle 529 müslüman diyoruz çünkü o 529 kişi, başka değil sadece Müslüman oldukları için idam edilmek isteniyor. Yapılan darbeye barışçı bir şekilde karşı durdukları için, gelene ağam, gidene paşam demedikleri için cezalandırılmak isteniyorlar. Üstelik cezalandırılmak istenen sadece 529 müslüman değil darbelere, askeri vesayetlere karşı duran tüm Müslümanlara gözdağı vermek istiyorlar. Gözlerimizin içine bakıp bakıp sopa gösteriyorlar. Üstelik bu kez sopayı aba altından değil abalarının bizzat darağaçları üstünden gösteriyorlar.  İran da, Afganistan’da ya da benzer bir ülkede idam edilecek bir kişi için ayağa kalkan, idamları durdurmaya çalışan, bu sebeple farklı kampanyalar başlatan sözümona çağdaş ve hümanist dünya 529 müslüman için, sadece 20 dakika süren göstermelik bir mahkeme sonucunda idam kararı verilmesine ses çıkarmıyorlar. Onlar yani çağdaş firavunlar, onlar yani kanla beslenen vahşi vampirler,  dünyanın sessizliğinden güç aldılar ve güç alıyorlar. Çünkü sukut sadece bizim dilimizde ikrar anlamına gelmiyor; dünyanın tüm dillerinde sukut ikrardan gelir. Sözde hümanist ve demokratik ve çağdaş batı 529 müslümanın idam kararını sukutla karşılayınca cunta mahkemeleri 683 müslümanın daha idam kararını verdi. Onlar bir milyon insanın katili Stalin’den öğrendiler bu yapmak istediklerini. bir milyon insanın ölümünün istatistik bir tek insanın ölümünün ise sadece trajik olduğunu söylemişti Stalin. 529 ve 683 sayıları iki doğal sayı değil toplayacağımız. 529 ve 683 sayıları idam kararı verilen masum Müslümanlardır,  bizim kardeşlerimizdir, idam edilmek istenen Müslüman soluklardır. İnsanlık adına utanç belgesi olacak bu kararı asla kabul etmeyeceğimizi, kararlarını değil iğrenç suratlarını tanıyacağımızı buradan ilan ediyoruz. Bizler Türkiyeli Müslümanlar olarak Mısırlı kardeşlerimizin, haklı davlarının yanında, kendilerine yapılan hukuksuzluğun karşısında olduğumuzu ilan eder, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Grup bu açıklamasından sonra sık sık sloganlar ve tekbir getirerek olaysız bir şekilde dağıldı.

Bölge Gündem Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder