16 Mayıs 2014 Cuma

Pendik’te Soma Protestosu


Manisa Soma'daki maden faciasına 3 gününde Pendik'te de protesto vardı. Ülkenin birçok il ve ilçesinde sokaklara çıkan binlerce kişi, faciada hükumetin sorumluluğu olduğunu iddia ederek, “Soma halkının ve işçi ailelerinin acısını kalbimizde hissediyoruz” dedi.

Pendik Gazi Paşa Caddesinde bulunan Kuş Parkında toplanan yüzlerce öğrenciler ve gençler, Pendik sahilindeki Ankara Caddesi’ne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Ankara Caddesinden de 19 Mayıs’a yürüyen yüzlerce eylemci grup, Pendik Belediyesi ününde 19 Mayıs Caddesini trafiğe kapatarak burada bir süre tepkilerini sürdürdüler. 19 Mayıs Caddesinden Hatboyu’na ilerleyen eylemciler Ak Parti İlçe binasının önüne gelerek hükümeti istifaya çağırdı.

”Kaza değil bu bir cinayet” 
Protestoda Eylem yapan öğrencilerin açtığı pankartlar dikkat çekti ”Kaza değil bu bir cinayet”
” Sen çizmeni çıkarma, biz insanlığımızı giyelim” yazılı pankartlar taşıyan kitleye yürüyüş güzergahındaki halk da desteklerini esirgemediler. Grup daha sonra tekrar Kuş Parkı’na dönüldü. Burada oturma eylemi yapan yaklaşık bin kişilik grup halkında desteğini alarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Liseli öğrenci; ” Hükumet ve Devlet yetkililerinin iddia ettiği gibi Soma’da yaşananlar bir iş kazası olarak nitelendirilemez. Tam tersine ortada bir kaza yada kader değil düpedüz katliam vardır. Özelleştirme, taşeronlaştırma, daha az işçiye daha çok iş yaptırma, performans arttırılması diyerek sömürüyü katmerleştirme politikaları bütün bu cinayetlerin sebebidir.” dedi.

Bu protesto yürüyüşünü düzenleyen genç grup bu işin peşini bırakmayacaklarını haykırarak, olaysız bir şekilde dağıldı.

Bölge Gündem Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder