5 Haziran 2014 Perşembe

CHP’li Meclis Üyelerinden Belediye'de Soma Eylemi


Pendik Belediyesinin CHP’li Meclis Üyeleri dikkat çekici bir eyleme imza attılar. Haziran ayı ilk Belediye Meclis toplantısına üzerinde Soma yazan siyah tişörtler giyerek gelen CHP’li Meclis Üyeleri Grup toplantı Odası’nda bir basın toplantısı düzenlediler.

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma'da yaşanan trajik maden kazasının ardından, yaşamını kaybeden emekçilere rahmet, aileleri ile toplumumuza sabır ve başsağlığı dilekleri ile başlayan basın açıklamasında iktidara yönelik eleştiri ve suçlamalar dile getirildi.

Manisa'nın Soma ilçesinde maden ocağında yaşanan facianın ülkemizin bugüne kadar yaşamış olduğu en büyük maden kazası olduğuna vurgu yapılan basın açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı: “Yerin kilometrelerce altında nafakasını arayan, çoluk çocuğunun ekmek parasını kazanabilmek için yüzü kömür karasına bulanan emekçilerin hazin sonu hepimizi hüzne boğdu, acı içerisinde bıraktı. Evlatlar babalarını, kadınlar eşlerini kaybettiler.İlk günlerde bir trafo patlaması sonucunda gerçekleştiği ifade edilen kazanın gerçek nedeninin AKP iktidarının iş hayatına dayattığı "TAŞERONLAŞMA" olduğunu hep birlikte gördük. Ailesinin, çocuklarının rızkı için yer altında ortalama 1.200 TL maaşla 30 gün çalışmaya zorlanan bu kardeşlerimiz ne yazık ki modern kölelik düzeninin ülkemizde ki son kurbanları olmuşlardır. Bu nedenle Soma İş Kazası değil "İş Cinayetidir".Gözünü kar hırsı bürümüş kapitalistlerin taşeron sisteminin; üst üste, ara vermeksizin yeraltına soktuğu vardiyaların değişimi sırasında yaşandı katliam.

Ölülerimizin sayısı konusunda yalan söylediler.

Yeraltında bulunan işçi sayısı için yalan söylediler.

Soma Holding A.Ş. patronları ve AKP ilişkisini gizlemek için yalan söylediler.
Ortada böyle bir sömürü çarkı varken Maden de her türlü güvenlik önleminin alındığı konusunda yalan söylediler.

İşçilerin gaz maskeleri olduğu, madende yaşam odaları bulunduğu konusunda yalan söylediler.
İnsan hayatını hiçe sayarak kendi ceplerine indirdikleri milyonlarca liranın nedenini "verimlilik" ile açıklayarak yalan söylediler.

"Türkiye Kömür İşletmeleri Soma'da, kömürü kendisi çıkarırken tonunu 130-140 dolara mal ediyordu. Biz ihaleye girip, tonunu 23.80 dolara çıkarma taahhüdü verdik. Başardık." Diyor du Somanın taşeron patronu işte katliamnın bedeli budur. Bu cinayetin failleri, daha fazla para kazanma hırsı içerisinde kuralsız işçi çalıştıran ve çalıştırılmasına göz yuman, madende çalışan işçi sayısını bilmeyen, gerekli iş güvenliği önlemlerini almayan, denetlemeyen, daha önce yaşanan maden kazalarında "güzel öldüler" ya da "bu mesleğin fıtratında ölüm vardır" diyen ve kazadan sadece 2 hafta önce Soma madenleriyle ilgili araştırma önergesini dikkate bile almayarak reddeden, AKP iktidarı ve yandaşı işverendir.

Bugün Avrupa'da 1. Sırada dünyada ise 3 sırada olduğumuz iş kazalarının en temel sebeplerinden biri olan taşeronlaşmaya dikkat çekmek bu ülkede yaşayan her vatandaşın olduğu kadar biz CHP Pendik Belediye Meclis Grubunun da insani ve ahlaki sorumluluğudur.”

Gezi Parkı olaylarına da değinen CHP’li Pendik Belediyesi Meclis Üyeleri basın açıklamalarını şu sözlerle sürdürdüler: “31 Mayıs tarihinde başlayan kitlesel gösteriler AKP İktidarının ve Başbakan'ın hoşgörüden uzak tavrından güç olan kolluk kuvvetlerinin orantısız bir biçimde güç ve şiddet kullanmasıyla hepimizi derinden üzen sonuçlara ulaşmıştır. Yaşanan olaylarda Türk Tabipler Birliği verilerine göre 6 kişi yaşamını yitirmiş, 11 kişi göz kaybı yaşamış, 62 kişi kafa travması geçirmiş ve 9.000'den fazla kişi yaralanmıştır. "Fırat'ın kenarında kaybolan koyunun sorumlusu benim" diyen, Mısır'da ölen Esma'ya gözyaşı döken Başbakan'ın, bu süreçte yaşamını yitirenlere "Allah'tan rahmet" yakınlarına başsağlığı dilemeyi çok görmesi hatta "ölmüştür geçmiştir" demesi kanayan yüreklerimizin daha da incinmesine sebep olmuştur.
Bugün Pendik Belediye Meclisinde biz Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyeleri olarak öncelikle Soma'da yaşamını yitiren 301 kardeşimize, Gezi Parkı direnişi ve sonrasında hayatını kaybeden: Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ali ismail Korkmaz, Ahmet Atakan, Polis Memuru Mustafa Sarı, Medeni Yıldırım, Haşan Ferit Gedik, Mehmet İstif, Elif Çermik, Uğur Kurt, Burak Can Karamanoğlu Ayhan Yılmaz ve 15'inde bir fidan Berkin Elvan’ı tekrar anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve bir kez daha Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.Hepimizin bildiği katillerinin bulunup, katillerinden hesap sorulmasını istiyoruz. Işıklar içinde uyusunlar."

CHP’li üyeler daha sonra topluca meclis salonundaki yerlerini aldılar.

Pendik Son Söz Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder