15 Ağustos 2014 Cuma

Pendik-Haydarpaşa Banliyö Tren Hattı 2015'te açılacak


2013'te kapatılan İstanbul banliyö hatlarında çalışmalar sürüyor. Haydarpaşa-Pendik Haziran 2015'te, Kazlıçeşme-Halkalı hattı ise Mart 2015'te açılacak.

Haydarpaşa-Pendik arasındaki banliyö tren hattı, 19 Haziran 2013 tarihinde yapılan son seferin ardından kapatıldı. Geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT)  projesiyle entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, hattaki raylar söküldü ve tren yolu hattı karayoluna döndü. Yapımı 24 ay olarak planlanan ve Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye dek yenilenecek olan banliyö hattının 2015 yılının Haziran ayında tekrar hizmete açılması planlanırken, yenileme projesi kapsamında hat üzerinde bulunan ve birçoğu tarihi eser statüsünde olan istasyonların da restore edilmesi planlanıyor.

Kazlıçeşme- Halkalı hattı Mart'ta hizmete girecek

İstanbul'un en eski ve en yoğun demiryolu hatlarından olan Kazlıçeşme-Halkalı hattı ise Mart 2013'te Marmaray Projesi'ne entegre edilmesi amacıyla kapatılmıştı. Kazlıçeşme-Halkalı hattı için öngörülen 24 aylık süre ise 2015 yılı Mart ayında dolacak. Avrupa Yakası'nda son istasyon olan ve İETT aktarmalarıyla Topkapı, Edirnekapı, Zeytinburnu Metro, Yenibosna Metro gibi bölgelere transfer imkanı veren Kazlıçeşme Tren İstasyonu'ndan Bakırköy'e kadar öncelikli olarak ele alınması hedeflendi.

5 km'lik kısım Marmaray'a ekleniyor

Kazlıçeşme-Bakırköy arasındaki 5 km'lik bölümün bu yıl içinde Marmaray'a eklenmesi düşünülüyor. Bu bölümde Zeytinburnu ve Yenimahalle istasyonları yenilenecek. Bakırköy Garı ise restore edilecek ve güney tarafında yeni bir yapı inşaa edilecek. Kazlıçeşme ile Zeytinburnu arasındaki hattın 3'e çıkarılması için yapılması gereken büyük bir altyapı işi bulunyor. Zeytinburnu-Yenimahalle arasında ise Veliefendi Bölgesi'nde dere geçişi, karayolu alt geçidi gibi yapılar bulunuyor. Bu yapıların 2 hattın geçişine olanak verdiği yanına ilave yapılar eklenerek 3 hatta çıkarılması planlanıyor. Halkalı-Kazlıçeşme'de devam eden inşaatların bitmesinin ardından banliyöler Marmaray'a bağlanacak ve Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada ulaşmak mümkün olacak.

CNNTURK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder