30 Ağustos 2014 Cumartesi

Pendik'te liseler kilo gözaltısında, Gençler obeziteden kurtulacak


Hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme sonucu gençlerde giderek artan obeziteye karşı Pendik Belediyesi harekete geçti. Kilo artışı sonucu ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiren obeziteyle mücadele için düğmeye basan Pendik Belediyesi, okulların açılmasıyla birlikte ilçedeki liselerde okuyan tüm öğrencileri mercek altına alacak.

Pendik'te lise öğrencilerini obeziteden korumak amacıyla sağlıklı beslenme, hareket ve psikolojik destek sağlayacak Sağlıklı Yaşam Merkezi kuruluyor. Kilo artışı ve buna bağlı olarak çeşitli sorunlar yaşayan
gençleri tespit etmek için bütün lise öğrencileri taramadan geçirilecek. Pendik Belediyesi, son yıllarda hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucu gelişme çağındaki gençlerde giderek yaygınlaşan obeziteye karşı savaş başlattı. Gençlerin hem bedensel hem de ruhsal gelişimlerini sağlıklı bir geleceğe kavuşturmayı amaçlayan Pendik Belediyesinin yeni projesi, İstanbul Kalkınma Ajansından hibe almaya hak kazandı. Bir yıl boyunca uygulanacak proje kapsamında,

ilçedeki liselerde eğitim gören 14-18 yaş arasındaki bütün öğrencilerin beden kitle ölçümleri yapılacak. Çıkan
sonuca göre destek alması gerekenler, Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne yönlendirilecek. Merkezde gençlere bi tarafta sağlıklı beslenme, fizik aktivite ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek diğer tarafta ailelerin de katılacağı seminerlerle toplumun bilinç düzeyi artırılacak.


Sağlıklı Yaşam Merkeziyle gençlere destek

Dumlupınar Mahallesi Hamid Aytaç Kültür Merkezi içinde kurulacak Sağlıklı Yaşam Merkezi, 300 gence hizmet verecek. Buraya yönlendirilecek gençleri tespit etmek amacıyla okullarda veli, öğretmen ve öğrencilerin katılacağı seminerler düzenlenecek. Uygulanan testler sonucunda merkeze yönlendirilecek öğrenciler düzenli olarak destek alacak. Çeşitli iletişim eğitimleri ve sosyal etkinliklere fazla kilo sorunu olan gençlerin toplumdan dışlanmayla mücadele etmesi de amaçlanıyor. Durumu klinik müdahale gerektirenler ise hastanelere yönlendirilecek.

Obezite ve kilo problemi sorun olmaktan çıkacak

Gençlerin, özellikle fast food alışkanlığı ve internet bağımlılığı yüzünden obezite tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, projeyle Pendik'te fazla kilo problemi olan veya sağlıklı yaşamak isteyen gençlerin hayatında değişiklikler yaratmayı hedeflediklerini belirtti. Başkan Şahin: “Pendik, nüfusu genç bir ilçe. Bu yüzden onların hem bedenen hem ruhen sağlıklı bir şekilde gelişmelerine yardımcı olmak için her türlü desteği veriyoruz. Açtığımız bilgi evleri ve spor tesislerinin yanı sıra bu projeyle de 14-18 yaş arası gençlere doğru beslenme ve yaşam alışkanlıkları kazandırılacak.” dedi. Başkan Şahin, son yıllarda hem kilo artışı hem de buna bağlı olarak psikolojik sorun yaşayan gençlerin sayısının arttığına dikkat çekerek bu konuda ailelerin ve toplumun da bilinç kazanması gerektiğini kaydetti.

Pendik Gündem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder