27 Eylül 2014 Cumartesi

Bu Kurbanlıklar İki Küpeli


Pendik Belediyesi Veterinerlik İşleri Birimi, belediyenin Kurnaköy’de kurduğu Kurbanlık Alanı’nda satışa sunulan kurbanlıkları tek tek muayeneden geçirerek yeşil küpe takıyor. Şuana kadar 1415 büyük ve küçük baş hayvanın titizlikle sağlık taramasından geçirildiği muayenede, 60’a yakın kurbanlığa yeterli sağlık ve kurbanlık şartlarını taşımadığı için satış izni verilmedi.

Kurbanlık satış ve kesimi için Pendik'te geçen yıl olduğu gibi Kurnaköy'de alıcı ve satıcılar için her ihtiyacın düşünüldüğü modern bir çadırkent kuran Pendik Belediyesi, kurbanlıkları da Veterinerlik İşleri Birimi’ne bağlı veterinerlerce muayene ederek tek tek kontrolden geçiriyor. Şuana kadar yaklaşık 1415 büyük ve küçük baş hayvanın titizlikle sağlık taramasından geçirildiği muayenede, ayrıca hayvanların kurbanlık şartları taşıyıp taşımadığına da bakılıyor. Buna göre, hayvanların sağlık durumu, büyük ve küçük baş cinsine göre kurban olmaya yaşı uygun olup olmadığı, ayaklarında veya vücutlarının herhangi bir bölgesinde veya boynuzlarında kırık olup olmadığı gibi konularda muayeneler gerçekleştiriliyor.

Sağlıklı olana yeşil küpe

Bu muayeneler sonunda şuana kadar 60’a yakın kurbanlığın, kurbanlık şartlarına uygun olmadığı gerekçesiyle alanda satışına izin verilmedi. Daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca kontrol edilen kurbanlıkların, yol ve nakliye süreci sonunda yeterli sağlık şartlarını taşımadığı tespit edildi. Muayeneyi geçen kurbanlıklara, Pendik Belediyesince tarım bakanlığınca takılan mevcut küpelerinin üzerine ikinci bir küpe takıldı. Taşıdığı iki küpeyle her açıdan satışa uygun kurbanlıklar, Kurnaköy Satış Alanı’nda alıcılarını bekliyor. Belediye veterinerlik yetkilisi, çalışmaların hafta sonuna kadar süreceğini belirterek kesim sırasında da kurbanlıkların yeniden sağlığa uygunluk açısından muayene edileceğini söyledi.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder