22 Eylül 2014 Pazartesi

Dünyanın Dörtte Biri Kültürünü Pendik'e Taşıyor


Türk ve Dünya kültürlerini yan yana görmek, bazıları unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını tanımak için bulunmaz bir fırsat sunan Festival'de 58'i yabancı 80 sanatçının eserleri yer alacak.

Pendik Belediyesi tarafından bu yıl 10.'su düzenlenen "Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 20-28 Eylül tarihleri arasında 52 ülkeden toplam 80 sanatçıyı bir araya getirecek. Etkinlik, Anadolu'nun dört bir yanından gelecek olan 22 Türk sanatçının yanı sıra Güney Kore'den Tahiti'ye, Polonya'dan Arjantin'e, Endonezya'dan Meksika'ya kadar Dünyanın her köşesinden 58 yabancı sanatçıyı buluşturacak. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, sadece Türkiye'nin değil dünyanın geleneksel sanat kültürünü Pendik'te yaşatmak üzere çok zor bir görevi her yıl başarıyla yerine getirdiklerini belirterek, 10. Buluşmada katılımcı ülke rekoru kırdıklarını söyledi.

Sahil Etkinlik Alanını BM'e çevirecek olan etkinlikte, Pendik Belediyesi, IRCICA (İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkez), CIOFF, Kültür Bakanlığı (GESIM) ve Uluslararası Festivaller Birliği Derneği işbirliği ile dünyanın geleneksel sanat kültürü sergilenirken, katılımcı Türk ve yabancı sanatçıların el yapımı eserlerini nasıl yaptıklarını görmek de mümkün olacak.

Mardinli ve Arjantinli usta yan yana

Türk ustaların içinde çeşitli kentlerden cam üfleme, çini, Karagöz/Hacivat, nakış, telkari, baston, takı, ahşap oyma, baston, ahşap oyma, ebru, bakır, Oltu taşı, minyatür gibi alanlarda isim yapmış sanatçılar katılıyor. Yabancı sanatçılar ise, ülkelerine özgü folklorik bebeklerden kilimlere, takılardan hediyelik eşyalara; ahşap, deri, bakır, hasır ve kumaş işlemeciliğinden seramik ve minyatüre kadar ülkelerine özgü çeşitli sanatları sergileyecek.

Katılımcı sayısı her geçen yıl artan festivalde sanatçıları yer alacak ülkeler şunlar: :Türkiye, Arjantin, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Azerbaycan-Nahçıvan, Bangladeş, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Estonya, Fas, Filistin, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Honduras, İran, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, KKTC, Kosta Rika, Kuveyt, Macaristan, Makedonya Malezya, Meksika, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Paraguay, Polonya, Romanya, Rusya, Senegal, Slovenya, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tahiti, Tataristan, Tayland, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder