15 Eylül 2014 Pazartesi

Pendik'te “Afet Yönetim Planı” hazırlanıyor


Pendik Belediyesi, başta deprem olmak üzere tüm afetlere karşı daha etkin bir şekilde hazırlanabilmek amacıyla Afet Yönetim Planı oluşturuyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan hibe almaya hak kazanan yeni proje, afet öncesi ve sonrası kaynakların en iyi şekilde yönetilmesini sağlayacak.

İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Afet Yönetim Uygulama-Araştırma Merkeziyle ortak yürütülecek proje kapsamında çalışmalara başlayan Pendik Belediyesi, olası bir afet durumunda daha koordineli hareket etmek üzere Afet Yönetim Planı hazırlıyor. Proje, tahmin ve erken uyarı ve müdahalede bulunabilmek, zararlarını azaltabilmek ve etkisini tespit edebilmek için afetlere karşı kaynakların en iyi şekilde yönetilmesi amacını taşıyor. Pendiklileri afetlere hazırlıklı duruma getirecek proje, İstanbul Kalkınma Ajansı hibesiyle gerçekleşecek. Çalışma sonunda Pendik Belediyesinin mevcut Acil Afet Eylem Planı da güncellenmiş olacak.

Riskli bölgelere tahliye ve tatbikat planı
Afet Yönetim Planı oluşturmak için Pendik’te riskli bölgeler belirlenerek tahliye ve tatbikat planları yapılacak. Halka ve belediye personeline eğitimler verilecek. İlçenin 20 mahallesinde toplam 360 gönüllü seçilerek Mahalle Afet Gönüllüleri Ekibi kurulacak. İTÜ tarafından eğitim verilecek toplum gönüllüleri ve Pendik Belediyesi çalışanlarından 40 anahtar personel, saha çalışmasıyla tehlikeleri belirleyecek ve her mahallede toplanma alanları tespit edecek. Ayrıca Türkiye Deprem Vakfı’na ait mobil deprem simülasyon eğitim aracı da Pendik’te 18 farklı noktada hizmet vererek vatandaşın bilinçlenmesine katkıda bulunacak.

Eğitimler başladı
Pendik Belediyesi, bünyesinde Afet Planlama Ekibi oluşturmak üzere her müdürlükten sorumlu personeli belirledi. Afet konusunda belediyenin anahtar personeli olması sağlanacak ekip, İTÜ uzmanlarından eğitim almaya başladı. 40 kişilik ekip, afet anında haberleşmeden yardımların organize edilmesine kadar çeşitli konularda takım eğitimi alırken proje süresince de teknik destekte bulunacak.

Pendik Gündem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder