30 Eylül 2014 Salı

Sen Ben Farkı Yoktu


Dört kıtadan 52 ayrı ülkenin sanatçısı bir hafta boyunca Pendikliler le iç içe yaşadı. İlçemizde enternasyonel bir atmosfer oluştu.

Uluslar arası sanatçılar buluşması dolayısı ile ilçemize gelen 52 ayrı ülkeden insan, festival etkinliğinin dışında, ilçemizin sosyal hayatına da karışarak yaşama renk kattılar.
Gezmek, alışveriş yapmak, yemek içmek için çarşıya çıkan yabancı konuklarla Pendikliler arasında sıcak – samimi diyaloglar yaşandı, dostluklar oluştu

DÜNYA İLE KUCAKLAŞTIK

Pendik şehir merkezinde kimi zaman bir Çinli, kimi zaman bir Arjantinli, Polonyalı, Macar, Ugandalı ya da Tanzanyalı ile karşılaşmak; onlarla sohbet etmek, şakalaşmak, gülüşmek, dostluklar kurmak hepimiz için keyifli – sıra dışı bir deneyim oldu.

Pendik Belediyesinin organize ettiği “Uluslar arası 19. Geleneksel Sanatçılar Buluşması Pendik Festivali” dolayısı ile 20 – 28 Eylül tarihleri arası ilçemizde dünyanın 4 ayrı kıtasından toplan 52 ayrı ülkeden 80 sanatçıyı misafir ettik.

Olayın festival boyutu şüphesiz son derece değerliydi. Dünyanın sanatçılarını 9 gün boyunca bir arada gözlemlemek, eserlerini nasıl ortaya çıkardıklarına şahit olmak, onlardan alışveriş etmek Pendikliler için bir ayrıcalık oldu.

Ama olayın diğer bir boyutu da, dünyalı kardeşlerimizin, sanatçı kimliklerinin dışında bir birey olarak Pendik’in sosyal yaşamına karışmış olmalarıydı.

Yeşilim’de lahmacun yiyen Çinlilere, Kuşlu Park’ta ya da Marina’da hatıra fotoğrafı çektiren Faslı, Cezayirli, Kenyalı, Kırgızistanlı, Tataristanlı, Malezyalı, Polonyalı, Estonyalı, Filistinlilere rastladık sık sık.
Polonyalılar kestanemizi çok sevdiler. Selen giyim mağazasından alışveriş eden Meksikalıların sıkı pazarlıkçı çıktıklarını öğrendik.

Gazipaşa’da, 19 Mayıs Caddesi’nde gezerken Brezilyalı, Honduraslı, Kostarikalı, Paraguaylı, Tahitili konuklarımızla selamlaştık – şakalaştık – sohbet ettik – gülüştük. Adres, telefon, facebook, mail adresi verdik aldık.

Halim Kundura mağazasında Slovenyalılarla, kuyumcularda Çeklerle, Çarşı Camiinde Suudi Arabistanlılarla, Kuvetlilerle Gazi Burma’da Arjantinlilerle, Macarlarla, Endonezyalılarla karşılaştık. Ugandalı bir kardeşimize adres tarif ettik.

Tanzanyalılara, Türkmenistanlılara, Güney Korelilere simit ısmarladık.

Lale Çay Bahçesi’nin önünde ayakkabısını boyatan bir Tahitili ile göz göze geldik.

Biz onları – dünyayı – insanoğlunu çok sevdik. Din – dil – ırk ayırmaksızın…

Ve şahit olduk ki onlar da bizi; Pendik’i ve Pendiklileri sevdiler.
Olayın bütününde festival boyunca Pendik seçkin bir dünya şehri görünümüne büründü. Atmosferi çok farklı, evrensel günler yaşadık.

Pendik’i dünya ile, dünyayı Pendik ile buluşturan Pendik Belediyesi’ne ve organizasyonda emeği geçen herkese Pendikliler adına teşekkür ve tebriklerimizi iletiyoruz.


Dokuz gün boyunca sergilerinin başında kalan ve ilçemizi gezen yabancı konuklarımızın Pendik ile ilgili görüşlerini aldık. İlçemizi ve Pendiklileri çok sevdiklerini ifade eden konuklarımızın sözleri şöyle:

Maria Guadalupe(Meksika) Türkleri çok ciddi ve sert biliyordum. Yanıldığımı anladım. Hepiniz sıcak kanlı insanlarsınız. Pendik’i de çok beğendim.

Tatyana Koleva(Bulgaristan) Organizasyon mükemmeldi. Pendik çok gelişmiş bir ilçe. Hayran kaldım. İnsanlarınız yardımsever ve güler yüzlü.

Dunda Şpendal (Slovenya) Sizlerin halı dokumacılığı sanatkarlarınıza hayran kaldım. Pendik bir büyük şehir gibi. Kalabalık ve canlı.

Aden Nicsic (Bosna – Hersek) Kendimi burada hiç yabancı hissetmedim.
Mükemmel bir organizasyondu. Pendik’i ve Pendiklileri unutmayacağım.

Pendik Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder