2 Ekim 2014 Perşembe

Nerede O Eski Bayramlar, Pendikliler Ne Düşünüyor?

Pendikliler

Her bayram gelişinde başlar bir muhabbet; “Nerde o eski bayramlar!”. Birçoğumuz bu lafı duyduğunda gülümser, hatta, “Tabi efendim, şimdiki bayramların ne tadı var ne tuzu”, demekten kendini alamaz. Eski bayram anıları damıtıla damıtıla bugüne o kadar güzel getirilir ki bayramlar özlemle anılır.

Gençler bayramları gezmek tozmak tatil olarak görüyor. Ne yazık ki bir çoğunun parası yok… Yaşlılar ise torun torba ziyareti bekliyor. Eski muhabbetler, eski sıcaklıklar yok

Eski bayramlar; mutlaka büyüklerin el öpme ziyaretleri, verilen harçlıklar, yenilen yemekler, şekerler, çikolatalar, tatlılar.  En önemlisi küçüğünden büyüğüne tüm ailenin bir arada olması. Arkasından ver elini bayram yeri, atlıkarınca, salıncak ve bayram yerini turlayan faytonlara binerek, geleneksel hale gelmiş şekilde geçermiş.

Şimdiki bayramlarda ise büyüklerimizin ellerini artık cep telefonlarından, bilgisayar ekranlarından öpüyoruz. Kilometrelerce öteden, “öptüm, muck!” yapıyoruz. Çünkü bayram artık birçoğumuz için tatil oldu.

İşte biz de eski bayramlar, yeni bayramlar diye düşünürken; Pendikliler genel olarak bayramlarda neler yapıyor, eski bayramlarla şimdiki bayramlar hakkında neler düşünüyor ve nasıl değerlendiriyor dedik. Ve bayramlarla ilgili aklımızdaki soruların hepsini esnaf, öğrenci, çalışan, emekli her yaş grubundan birçok kişiye sorduk. Tüm sorularımıza içtenlikle cevap veren Pendikliler bayramlarla ilgili düşüncelerini ve bayramları nasıl geçirdiklerini bizimle paylaştılar.

Pendiklilerin araştırma anketimize verdiği cevapları genel olarak değerlendirdiğimiz zaman; Gençlerin bayramlara tatil gözüyle baktıklarını ve bütçeleri uygunsa tatile çıkmayı planladıklarını, eğer değil ise evde dinlenerek, arkadaşlarıyla gezerek zaman geçireceklerini ve bayram tatillerinin daha uzun olmasını istediklerini söylüyorlar. Elbette gençler arasında aile ziyareti yaparak bayramı geçirenler de var. Orta yaş ve üstü kişiler ise; bayramlarda aileleriyle olmaktan, birlikte zaman geçirmekten hoşlandıklarını ve eski bayramlara özlem duyduklarını özellikle dile getiriyorlar. Çocukları ve torunlarıyla olmaktan keyif aldıklarını, gelmedikleri zaman üzüldüklerini belirten cümleler sarf ediyorlar. Eski bayramlardaki manevi değerleri özlemle anlatıyorlar.

Özetlersek; eski bayramların sıcaklığını, ailelerin bir arada olmasını yaşayan neslin, bugün de bayramları aynı şekilde geçirme isteklerinin daha fazla olduğunu öğreniyoruz. Gençler ise, bayramı kendilerine, gezmeye veya tatile çıkmak için fırsat olarak görüyor. Hiç bir yere gitmeyecek olsalar bile bol bol dinlenmek için bayramı tatil olarak yaşayım istiyorlar.

Bayramlarda özlenmekte olan asıl şey; heyecanla kucaklaşma, paylaşma, içtenlik, arkadaşlık, dostluk gibi duygulara fırsat bulabilmek.

Tolga İpek (Öğrenci- 18): Bayramlarda evde bol bol uyuyorum.Benim için bayram tatil demek. Mümkün olduğunda tercihim tatile gitmek. Bence bayram tatilleri kısa. En az 15 – 20 gün olmalı.

Nuran Öngen (Emekli- 65): Ben bayramları çocuklarım ve torunlarımla geçirmeyi seviyorum. Eski bayramlar herkes için ailesi ile beraber olmak demekti. Şimdi ise çok farklı. Herkes bir yerlere gitmeyi tercih ediyor. Eski bayramlara göre şimdiki bayramlar hem sakin hem sıkıcı.

Derya Konan (Ev hanımı – 37): Genel olarak bayramlarda aile ziyaretleri yapıyorum. Çünkü ben eski bayramların maneviyatını yaşatmaktan keyif alıyorum. Çevremizde artık bayramlara manevi değer veren pek kalmadı.

Süheyla Ok (Ev hanımı): Ramazan bayramında da tatile gitmiştim bu bayram da tatile gideceğim. Çünkü herkes bayramları tatil olarak görüyor ve kimse ziyarette gelmiyor. Evde bekleyerek bayram geçmiyor. Eskiden insanlar kimi ziyaret edeceğini planlardı. Şimdi ise nereye tatile gitsem diye plan yapıyor.

İbrahim Gülsoy (Çöpçü): Bayramlarda aile ziyaretleri yaptıktan sonra çalışmaya devam. Bazen köyüme gidiyorum. Her zaman gidemiyorum. Çalışmam gerek. Benim için bayramlar arasındaki fark önceden bayram harçlığı alırdık şimdi harçlık veriyoruz.

Ali Yaman (İşletmeci): Manevi ve maddi güçsüzlükler insanların duygularını aldığı için bayramlar tatsız tuzsuz geçiyor. Bütçesi uygun olan tatile gitmeyi tercih ediyor. Uygun olmayan da dinlenmek için bayramlara tatil gözüyle bakıyor. Ben bu bayram akraba ziyaretleri yapacağım.

Adil Ekinci (Mağaza Müdürü – 32): Eskiden bayramlarda akraba ziyaretlerinde bir tat vardı. Şimdi sıradan bir gün gibi ziyarete bile gidilmiyor. Ben önce akrabalarımı ziyaret edip sonra tatile gideceğim.

Naci Başaran (Anketör – 26): Bence bayran tatilleri daha uzun olmalı. Bayram benim için tatil demek. Uygun bütçe olduğunda tatile gitmeyi tercih ediyorum. Bu bayram ailemle birlikte geçireceğim.

Kadir Akçay (Öğrenci – 20): Bayramlar çok daha uzun tatil olarak belirlenmeli. Bir ay tatil yapsalar ne güzel olur. Bayramlarda tatile gitmek en güzeli. Geçtiğimiz bayyram yurtdışına gitmiştim. Bu bayram arkadaşlarımla bol bol gezeceğim.

Pendik Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder