20 Kasım 2014 Perşembe

12 İlçede 90 Saatlik Su Kesintisi Haberi Şaşkınlık ve Tepki Yarattı


İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki 12 ilçede  önümüzdeki hafta 90 saat su kesintisinin yapılacağı açıklandı. Bu ilçelerde oturanlar, haberi şaşkınlık ve tepki ile karşıladı. Bazı vatandaşlar 4 günlük su kesintisini fazla bularak bunun kaldırılmasını isterken, bazıları da şimdiden 4 günlük suyu evinde nasıl depolayacağının hesaplarını yapmaya başladı.

İSKİ   "Ömerli İçmesuyu Arıtma Tesisleri Trafo Merkezleri'nde yapılacak olan elektrik sistemleri revizyon çalışmaları sebebiyle; 24 Kasım 2014 Pazartesi 09.00 ile 28 Kasım 2014 Cuma günü 03.00 saatleri arasında aşağıda belirtilen bölgelere aralıksız su verilmeyecektir" açıklamasını yapmış ve Maltepe - Kartal - Pendik- Tuzla - Ataşehir - Adalar - Kadıköy - Sancaktepe - Çekmeköy - Ümraniye - Beykoz ve Üsküdar'ı su alamayacak ilçeler arasında sıralamıştı.

Su kesintisinin yapılacağı haberleri bu ilçelerde oturanlarda şaşkınlık ve tepkilere neden oldu. Haberi duyanlardan kimi kendini geçmişe gitmiş gibi hissettiği belirtirken kimi de 2014'te 4 günlük su kesintisini çok buldu ve kesintinin süresinin azaltılmasını istedi. İşte bazı vatandaşların su kesintisi haberine yaptıkları yorumlar:

Sevil İleri: 4 gün susuz kalmak ne demek? Kaçıncı devirde yaşıyoruz? Umarım bunun bir çözümünü bulacaklardır.

Elif Şişik: En son 80'li yıllarda hatırlıyorum, annem sürekli bir şeyler doldururdu. Biraz geriye gitmiş gibi geldi bana. O günler geldi aklıma. Herhalde kokacak böyle olursa. Bidonları alıp dolduracağız, herhalde bilemiyorum ne yapacağımı. Veryansın etmek de pek bir işe yaramıyor. Ama söylenenle yaşadıklarımız ayrı. Ben kendimi epeyce geride hissettim '4 günlük su kesilecek' dendiğinde. Nerdeyse her gün duş alıyoruz, temizlik yapıyoruz. Herkesi etkiler. 4 gün değil '2 ay su kesilecek' deseler, 'sular kesilecek' deseler 'tüh vah' deyip kendi çözümümüzü bulmaya çalışacağız.

Bir ev hanımı: Eve gideceğim, tedbir olarak bütün bidonları dolduracağım. 2014'de Kadıköy'de bir yerde 4 gün su kesiliyorsa bilmiyorum yani. Yine vergileri artmış su faturalarını ödemeye devam edeceğiz.

Şahin Soylu:  Pideciyim sabahtan akşama bulaşık yıkıyoruz. Olmazsa olmazlardan bir tanesi su bizim için. Depomuz da yok mağdur olacağız.

Nusret Aydoğdu : 4 gün çok uzun ne yapacağız bilmiyorum. Şimdiye kadar hiç olmamıştı. Bidonla su dolduracağız. Bakkallardan su alacağız.

Mustafa Kopuz: 4 gün uzun bir süre damacana su taşıyacağız ama çözüm mü bilmiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder