27 Kasım 2014 Perşembe

İranlı Sanatçının Minyatürleri Pendik'te


İranlı sanatçı Kamaladdin Ghotb’un minyatürlerden oluşan eserleri Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde Pendiklilerin beğenisine sunuldu. Eserler arasında “Peygamberlerin Hikayeleri” konulu eserler büyük dikkat çekti.

10.uncu Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nda yer alan İranlı Sanatçı Kamaladdin Ghotb, minyatürlerden oluşan eserlerini sergilemek üzere  ikinci kez Pendik’e geldi. Siyasi, dini ve tarihi motiflerle yapılmış minyatürlerin konu edildiği eserler arasında en çok ‘Peygamberlerin Hikayeleri’ adlı eserler dikkat çekti. Eserlerde, Hz. İsa, Hz. Nuh ve Hz. Musa peygamberlerin insanları ve dünyayı aydınlatmak adına yaptıkları mucizeler sanatsal bir dille anlatıldı. Öte yandan açılış öncesi tercüman aracılığıyla bir konuşma yapan İranlı sanatçı, 25 yıldır Türk sanatçılarla çalıştığını ifade ederek,  en iyi arkadaşlarının Türkiye’de bulunduğunu söyledi. 34 eserin yer aldığı sergi 30 Kasım Pazar günü sona erecek.

Kamaladdin GHOTB kimdir?
Sanatçı İran’da 1969 yılında doğdu. Tahran İslami Azad Üniversitesi’nden lisans eğitimini tamamlayan sanatçı Kültür ve İslami Rehberlik Serbest Akademisi’nin yönetici müdürü olarak çalıştı. İran Resim Derneği’nin üyesi olan sanatçı birçok ulusal ve uluslararası sergide eserlerini sergileyerek sanatını geniş kitlelere tanıtmıştır.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder