24 Kasım 2014 Pazartesi

Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır

www.lavabotikanikligiacma.net

Lavabo tıkanıklığı açma konusu son derecede önemli bir konudur. Konutların en büyük sıkıntıların bir tanesi, özellikle eski binalarda eskiyen tesisat borularının tıkanıklığa sebep olmasıdır. Zaten dar ve kullanışsız olan tesisat boruları, tuvalete atılan kağıt bez gibi maddelerle tıkanarak kullanılamaz hale gelebiliyor. Bu durumda ev tuvaletinin kullanımı da iptal olarak ciddi sıkıntılar yaratıyor. Ev hanımlarının korkulu rüyası hale gelen tuvalet tıkanıklıkları artık kolayca açılabiliyor. Eskiden teknoloji bu kadar gelişmiş durumda değilken, lavabo tıkanıklığı açma işleri duvarlar ve fayanslar kırılarak yapılıyordu. Eğer tıkanıklığın nerede olduğu bulunamıyorsa, kırma işlemi daha da uzuyor ve uzun soluklu bir tamir, onarım işine dönüşmeye başlıyor. Tıkanıklığın yeri bulunana kadar, tuvalet de ciddi anlamda zarar görüyor. Tuvaleti tekrar yaptırmak, fayansların kaplanması gibi sıkıntılarla hem maliyet yükseliyor hem de evin dağınıklığı daha da artıyor. Oysa şimdilerde lavabo tıkanıklığı açma işleri daha çok robotlarla yapılıyor. Tuvaletin içinden tesisata gönderilen robot, tıkanıklığın bulunduğu yeri tespit ederek ustaya bildiriyor, usta eğer kırma işlemi gerekmiyorsa aynı yolla tıkanıklığı çeşitli malzemelerle gideriyor. Eğer kırma işlemi kaçınılmazsa da sadece belli noktayı kırarak, tuvalete daha az zarar verilmiş oluyor.

Lavabo tıkanıklığı açma konusunda artan teknolojik altyapı hem ustaların hem de ev sahiplerinin ciddi anlamda rahatlamasına yol açtı. Evinde tıkanıklık yaşayan ev sahibi duvarların kırılması, tozun pisliğin her yere yayılması ve günlerce evin içinde kalması derdinden kurtulurken, ustalar da zamandan tasarruf ederek, kısa zamanda gittikleri mekânlardaki sıkıntıları gidererek gün içinde daha çok iş almaya başladılar. Artık günümüzde işinin uzmanı haline gelen tesisatçılar, yeni bina inşaatları sırasında, daha geniş ve kolay erişilebilir borular kullanarak tuvalet tıkanıklığını engelleme yolunda daha başarılı çalışmalar yapıyorlar. İnşaat sonrasında meydana gelebilecek tıkanıklıklarda nokta atışı yaparak, kısa zamanda sorunları çözebilir hale geliyorlar.

Lavabo tıkanıklığı açma işini artık bir sorun olmaktan çıkaran teknolojik atılımlar, insan hayatının daha kolaylaşmasına yardımcı olmaya başlamış oldu. Bu sayede işin daha kolay öğrenilmesi, kolay ve pratik uygulanması ile insanlar kendi ellerinden gelen beceriler göstererek usta çağırmadan da tıkanıklıkları giderebilmeye başladılar. Ayrıntılı bilgi için www.lavabotikanikligiacma.net sayfamızı ziyaret ediniz.