17 Kasım 2014 Pazartesi

Oct Cihazı Devlet Hastanesi’nde


Gerek yaş ilerlemesine, gerekse şeker ve hipertansiyona bağlı olarak  ortaya çıkan retina tabakası bozulmalarının erken teşhisine yarayan  OCT cihazı, Pendik Devlet Hastanesi’nde hizmete girerek hastaları özel hastanelere gitmekten kurtardı.

Çoğu devlet hastanelerinde bulunmayan, ancak özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde yer alan OCT adlı optik koharens topografi cihazı, artık Pendik Devlet Hastanesi Kaynarca Semt Polikliniklerinde hizmet vermeye başladı. Cihaz, gözteki  glokom, retina ve damar tabakalarındaki hastalıkları teşhis ederek büyük bir kolaylık sağlıyor. Gözün retina tabakasının tüm katlarını ayrıntılı şekilde gösteren ve özellikle görme merkezi olarak bilinen sarı nokta bölgesinin gerek yaşla, gerekse şeker, hipertansiyona  bağlı olarak  ortaya çıkan bozulmalarının erken teşhisine yarayan OCT cihazı, Pendik Devlet Hastanesi polikliniklerinde görev yapan 6 uzman göz doktorunun talebi üzerine hastane yönetimince hastane bünyesine kazandırıldı.

Her gün 40 vatandaş ücretsiz göz topografisi (OCT) çektiriyor

Daha önce devlet hastanesinde göz muayenesi olan vatandaşlar, doktorlarca göz arkası tetkikleri gerek görüldüğünde özel veya üniversite hastanelere yönlendirilmek zorunda kalıyordu. Topografi(OCT) tetkiki,  özel hastanelerde 90 ile 130 TL arasında ücret karşılığında çekilirken,  üniversite hastanelerinde ise randevu yoluyla gerçekleşiyor ve muayene süresi uzuyordu. Vatandaşların ücretsiz ve hızlı şekilde göz muayenesi yapmasına fırsat veren cihazla her gün 30-40 vatandaş Pendik devlet hastanesi Kaynarca Semt  polikliniklerinde ücretsiz tedavi oluyor.

Cihaz, teşhis sonrası süreçte karşılaştırmalı analiz yapıyor

Gözdeki retina tabakasındaki hastalığı teşhis etmekle kalmayan cihaz, hastalığın derecesi ve nasıl bir tedavi yapılacağı hakkında bilgiler de veriyor. Cihaz özellikle, muayene sırasında hafızasına aldığı gözü ileriki süreçlerdeki muayene sırasında da tanıyarak hastalık tedavisinin ne durumda olduğu konusunda karşılaştırmalı analizler sunuyor. Bu da hastalığın tedavi yöntemi ve ilaç kullanımı konusunda en doğru şekilde tedavi yöntemi uygulanmasına olanak sağlıyor.

Kurum, göz içi kanama, retina yırtığı (Vitrektomi) ve katarakt ameliyatında oldukça iyi

Pendik Devlet Hastanesi bünyesindeki 6 uzman göz doktorundan biri olan Dr. Mustafa İğrek, cihazdan sadece Pendik Devlet Hastanesi değil, civar hastanelerden sevk yoluyla gelen hastaların da istifade ettiğini belirtti. Pendik Devlet Hastanesi bünyesinde göz muayene, tedavi ve cerrahi operasyonlarda oldukça iyi seviyede olunduğuna dikkat çeken Dr. İğrek, yılda 1500 civarı katarakt ameliyatı gerçekleştirdiklerini kaydetti.  İğrek ayrıca, retinada oluşan yırtıklar, göz içi kanama ile ilgili  yıl içerisinde birçok vikrektomi ameliyatı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, vatandaşlara yüksek maliyetli bu ameliyat için devlet hastanesi bünyesinde ücretsiz şekilde ameliyat olabileceklerini hatırlattı. Pendik Devlet Hastanesi Göz Klinikleri olarak en üst düzeyde ve en yeni teknolojiye sahip cihazlar ile halka kaliteli hizmet sunuluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder