11 Kasım 2014 Salı

Otantik Sokaklar Pendik’te


İstanbul ve Anadolu kentlerine ait eski sokakları eserlerine yansıtan Ressam Metin Atikkan,  Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde “Dünden Bugüne” isimli yağlıboya ve rölyef resim sergisi açtı.  Sergiyi gezenler arasında görme engellilerin de bulunması dikkat çekti.

Serginin açılışında konuşan ressam Metin Atikkan, eskiye olan bağlılığını eserlerine yansıtmaya çalıştığını ifade ederek, “Eserlerimde görülen bazı sokak ve mekanlar günümüzde halen  orijinalliğini koruyor.  Sergideki rölyef ve yağlı boya çalışmalarımda bu durumu  ele alarak Pendiklilerin beğenisine sundum” dedi. Çoğunluğu İstanbul’un semtleri olmak üzere Bursa, Kütahya gibi Anadolu kentlerindeki eski sokakları konu edinen 45 eserin yer aldığı sergi, 16 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

Sergiyi dokunarak gezdi

Öte yandan görme engelli vatandaşlar da rölyefler (kabartma resim) sayesinde  dokunarak eserler hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Sergiyi  gezenler arasında bulunan görme engelli  Mustafa Bayram, kabartmalar sayesinde eserlerdeki sokak ve semtleri zihninde canlandırabildiğini belirtti.

Rölyef nedir?

Yağlı boya tablolarda sert tual üzerine tutkallı alçı, karton ve ahşap kaplama kullanılarak üçüncü boyutta peyzajın tabloda bütünlük kazanması tekniğidir.  Aynı zamanda kabartma sanatı olarak da bilinir.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder