8 Kasım 2014 Cumartesi

Pendik Ak Parti Kongresi Yine mi Erteleniyor?


Daha önce 16 Kasım da olacağı açıklanan   İl Başkanlığı tarafından 22 Kasım’a ertelenen AK Parti Pendik ilçe kongresi yinemi erteleniyor?

2015 genel seçimleri öncesi AK Parti Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul ilçelerininde konre tarihlerini açıklamış ve süreçler başlamıştı. Bu bağlamda İstanbul İl Başkanlığı Pendik ilçesi kongre tarihinde 16 Kasım olarak açıklamıştı.  İl Başkanlığı mevcut ilçe Başkanı Turgay Kılıç’ın üçüncü dönem adaylığına sıcak bakmamış,  İl’in aday olmaması  yönünde ki  talebine  Turgay  Kılıç da aday olmadığını açıklamıştı.  Bu açıklamadan sonra Pendik ilçe Başkanlığı için adeta aday patlaması yaşanmış Ali Şirin, Erkan Gül, Murat Türkyılmaz ,  Rüstem Kabil, Salih Varlıbaş, Serkan Kaya ve Tarık Ziyansız  adaylıklarını açıklamıştı. Bu isimler den İl Başkanlığı Erkan Gül, Murat Türkyılmaz, Salih Varlıbaş ve Serkan Kaya üzerinde durarak İl Başkanlığına çağırarak karar vermek için görüşmeler yapmıştı. Ancak bu görüşmelerde kimi adaya İl  kimi adaya Belediye Başkanı, kimi adaya da genel merkez onay vermemiş ve bir türlü karar verilememişti.

En son geçen Cumartesi günü İl Başkanlığında yapılan toplantıda bir ortak aday üzerinde mutabık kalınabilir mi? diyerek arayış içine girilmiş, o toplantıda il başkan yardımcısı Selim Temurci’nin kamuoyuna Bölge Gündem gazetesi olarak ilk bizim duyurduğumuz Süleyman Pergel ismini gündeme getirmişti. Hatta bu ismi İl Başkanı Azizi Babuşcu’nun Ankara’ ya  Başbakan Ahmet Davutoğlu  ve teşkilatlardan sorumlu genel Başkan yardımcısı  Süleyman Soylu’ya sunulduğu uygun oluru alındığı söylenmiş, bu isim üzerinde teşkilatlarda çalışma yapılması istenmişti.

Ancak çalışmalar sonucunda Süleyman Pergel ismine çok yoğun itirazlar olmuş parti teşkilatları nezdinde olumlu karşılanmadığı için  bu ortak aday projenin de rafa kalktığı belirtildi.  İl Başkanlığı bu son durum neticesinde geçtiğimiz Perşembe günü akşamı İl Başkanlığında yapılan toplantı da  bu olumsuz havanın dağıtılması parti içi  huzursuzluğun ortadan kaldırılması  ve bu sorunun  orta bir yol ile çözülmesi adına bazı kararlar aldığı, alınan bu kararların bu gün teşkilatlardan sorumlu genel Başkan yardımcısı Süleyman Soylu ile yapılacak görüşmeden sonra açıklanacağı söyleniyor.
Açıklanması beklenen kararların ise şöyle;

22 Kasım’da yapılması beklenen kongrenin ileri bir tarihe erteleneceği, mevcut ilçe başkanı ve yönetim kurullarının görevden alınacağı, hemen ardından öncelikle  yeni bir yönetim için ilçede abi vazifesi üslenebilecek parti teşkilatlarının da  kabul göreceği bir ilçe  Başkanı’nın İl Başkanlığı tarafından atanacağı  ve ilçe yönetim kurulu  listesinin de aynı hassasiyetler gösterilerek parti içinde tecrübeli deneyimli parti teşkilatını birleştirici kişilerin listeye yazılacağı belirtiliyor.

Bu bağlamda ilk toplantının bu gün Üsküdar ilçe Başkanlığı kongresine  katılacağı belirtilen teşkilatlardan sorumlu  genel Başkan yardımcısı Süleyman Soylu ile beraber İl Başkanı Aziz Babuşcu, İl Başkan yardımcıları Ahmet Cin, Selim Temurci, Halis Dalkılıç , Belediye Başkanı Kenan Şahin, ilçe Başkanı Turgay Kılıç katılacağı bir görüşmenin olacağı, bu görüşmeye daha sonra ilçe başkanlığına aday olduklarını açıklayan Erkan Gül,Murat Türkyılmaz  Salih Varlıbaş,ve  Serkan Kaya’nın da çağrılacağı belirtiliyor.

Bölge Gündem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder