24 Kasım 2014 Pazartesi

Pırlanta

www.emelpirlanta.com

İnsanlık dünya üzerinde var olma savaşı verdiği ilk günden bu yana doğadan kendisine sunduğu tüm kaynakları kullanma yoluna gitmiştir. Dünya üzerinde ki madenleri yalnızca sanayi ve teknoloji gelişiminde değil sosyal statü, sanat ve görsel güzellik içinde kullanmaktan çekinmeyen insanoğlu günümüzde ulaştığı toplum yapısını ve algısını zaman içinde geçirdiği bu aşamalara borçludur.

Son derece az bulunan ve optik özellikleri nedeniyle insanların her zaman ilgisini çekip değer gören elmas da geçirdiğimiz bu aşamaların sonucu olarak kendisine özellikle ziynet eşyası olarak çok önemli bir yer edinmiştir. Aslında saf bir karbon atomu olan ve doğal koşullar nedeniyle bazı farklılaşmalar geçiren bu madde, konu işlenmesine geldiğinde tam bir ustalık istemektedir. En ünlü elmas çeşidi olan pırlanta bu işleme sanatının en değerli örneklerinden birisidir. Elmasın 57 fasetli olarak işlenmesi ile ortaya pırlanta 3 ana bölümden meydana gelir.

Bu taş, fasetlerin büyük bölümünü oluşturan taç kısmı, Pırlantaya sağlamlığını veren ve parlaklığı doğrudan etkileyen kemer bölümü ve ışığın pırlanta içerisinde doğru şekilde ilerleyerek yeniden taç kısmına dönmesini sağlayan külah bölümünden oluşmaktadır. Özellikle kadınlar için çok daha ayrı bir önemli olan pırlanta işlemeden önce ne tür bir ziynet eşyası olarak kullanılacağına karar verilmelidir.

Tektaş en çok ilgi gören ve en çok üretilen pırlanta ziynet eşyasıdır. Bunu dışında kolye de kadın vücudunda ki estetik duruşu ve ışıkla olan ahenginden dolayı çok rağbet gören bir ziynet eşyasıdır. Her ne kadar günümüzde kendi tektaş yüzüklerini kendileri almayı tercih etseler de evlenme tekliflerinin olmazsa olmazı olan tektaş yüzük olmadan böyle bir işe kalkışmayın. Bu değerli taş bunun gibi önemli anlarınız da sizin en yakın dostunuz ve en büyük yardımcınız olabilir.