21 Kasım 2014 Cuma

Yeni Merkezde İpek Düğümler


Geleneksel El Sanat Kursları arasında önemli bir yere sahip olan İpek Halı Kursu, bu sezon Fevzi Çakmak El Sanatları Merkezi’nde veriliyor. Hizmete yeni giren merkezde verilen kursla el emeği gerçek bir sanat eserine dönüşüyor.

Bill Clinton, Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi dünyaca ünlü siyasetçilere bile hediye edilen Pendik Belediyesi  üretimi ipek  halılar, bir marka olma yolunda hızla ilerliyor. Fevzi Çakmak El Sanatları Merkezi’nde bir fabrika gibi çalışan atölyenin sorumluları Münevver Bulut ve Meliha Şahin, kursiyerlere direk uygulamalı eğitim verdiklerini belirterek bu sayede hızlı bir öğrenme sürecinin gerçekleştiğini belirtiyorlar. İpek Halı dokumasının  sabır gerektiren bir zanaat olduğunu ifade eden eğitmenler, bir metrelik bir halının altı aylık bir süre zarfında kursiyerler tarafından tezgahtan çıkarıldığını belirtiyorlar.

Hangi aşamalardan geçiyor?                        

İlk olarak halının kilimi yapılıyor. Sonra zincir örme işlemi süs döke aşaması gerçekleştiriliyor. Ardından sonuna markası (Pendik Belediyesi logosu) yazılıyor ve  ilmi atılıp sıkıştırılıyor. Bunun ardından  ilmeler vurularak oturtuluyor ve kesim yapılıyor. Halı bitene kadar bu işlem devam ediyor.  Baştaki zincir örme işlemi ile bu süreç sona eriyor.  Son olarak halı, Hereke’ye özel bir yıkama işlemi için gönderiliyor. Tüm süreç saçak örgüsü işlemi ile tamamlanmış oluyor. Öte yandan 60’a 90 ölçülerindeki bir halı 6 aylık bir sürede bitiriliyor.

Kısa kısa ipek halı nedir?

İpek halının tarihinin 19.yüzyıla dayandığı tahmin ediliyor. Normal halıdan daha zahmetli şekilde üretimi yapılan bu halıda ağırlıklı olarak ipek kullanılıyor. Bir santimetrekaresinde 100lerce düğümün bulunduğu halı sık dokunduğu için desenleri oldukça ayrıntılı gösteriyor. Bu sanata ilgi son yıllarda azalsa da özellikle yerel yönetimlerin desteği ile yeni nesillere aktarılmasına çalışılıyor.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder