2 Aralık 2014 Salı

Bedelli Askerlik Geldi


Başbakan Davutoğlu bedelli askerlik müjdesini verdi. Peki bedelli askerlik ne zaman? Bedellik askerlik şartları neler? Bedelli askerlik fiyatı ne kadar?

TBMM’deki grup toplantısında partililerine hitap eden Başbakan Ahmet Davutoğlu toplantı öncesi gazetecilerin ‘bedelli askerlik‘ sorusuna “Toplantıda sürprizlerim var” diye yanıtladı.
Bedelli askerlik fiyatı ve şartları

Davutoğlu grup toplantısında “1 Ocak 2015 itibarıyla 28 yaşından gün almış olanlara 18 bin lira karşılığında bedelli askerlik getiriyoruz” dedi.

Bedelli askerlik geldi şimdi de uzman kadro açılıyor!
Bedelli askerlik açıklaması gündeme oturan Başbakan Ahmet Davutoğlu bu açıklamasının ardından sözleşmeli er ve erbaş alımıyla ilgili de yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, sözleşmeli er ve erbaşların alım yaşının 20′ye indireceklerini, ayrıca askerlik yapmayanların da başvurabileceğini söyledi.

Davutoğlu “Aralık toplantısında TSK, YAŞ çerçevesinde hükümetimize özellikle silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları konusunda bilgi sunmuştur. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Personel yapılanması bağlamında da uzmanlaşmış yapıya dönüşmesi konusunda önemli kararlar aldık. Bu talep üzerine, sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz, askerlik yapmadan da er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş mensupların oranını artıracağız.”dedi.

Başbakan Davutoğlu bedelli askerlik için ‘U’ dönüşü
Başbakan Davutoğlu bedelli askerlik ile ilgili 1.5 ay önce “Fakir çocuğunun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz” demişti.

Bedelli askerlik ten kimler yararlanacak? Bedelli askerlik şatları
Bedelli askerlik için bekleyen on binlerce kişi açıklamayı dikkatle dinledi.
Davutoğlu konuşmasında bedelli askerlik için 28 yaşındakilerin 18 bin lira karşılığında yararlanacağını açıkladı.

Bedelli askerlik tarihi ve fiyatı
31 Aralık 2104 itibariyle 27 yaşını bitirenler bedelli askerlik ten yararlanabilecek. Bu durumda, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün alan yükümlüler 18 bin lira karşılığında askerlik görevini yapmış sayılacak.
28 yaşından gün almış olan yada 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27yaşını doldurmuş olan vatandaşlar bedelli askerlik ten yararlanacak. Bedelli askerlik ücreti 18 bin TL.
Bu uygulama ile bedelli askerlik düzenlemesinden 611.880 kişi yararlanabilecek.

Bedelli askerlikte taksit olacak mı?
Taksit olmayacak. Uygulamadan yararlanacakların askerlik yapması öngörülmüyor. Bedelli askerlik uygulamasının yasalaşması konusunda kesin bir takvim yok ancak, en kısa sürede yasalaşması için çalışmalar başlatılacak.

Sözcü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder