16 Aralık 2014 Salı

Estetik

Estetik

Kişiler genel olarak yani doğanın gerektirdiği şekliyle yaşlanma sürecine girer ve bu süreç içerisinde kişilerin yüzleri, mimik kasları ve yüz kemiklerinde birçok değişiklikler meydana gelir. Kişilerin ilerleyen yaşları ile birlikte yer çekiminin etkisi, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalma, günlük hayatta yüz mimik kasların çalışma sıklığı, kişinin sürekli kilo alıp vermesi, kullanılan sigara ve alkolün etkisi, yaşanılan stres ve ailesel yapı ve aileden gelen genetik faktörler gibi etkenler, kişilerin ciltlerinde deformasyon oluşmasına neden olur. 

Bu deformasyon kişinin cildinde yaşlanmaya neden olur. Yaşlanmanın gözle görülür hali, yüzdeki çizgilerin belirginleşmesi, boyun ve gerdan sarkmaları, kişinin yanaklarında görülen sarkmalar, çene altında oluşan çizgiler kişinin yüzündeki yaşlanma etkileridir. Özellikle bu durum belli bir yaş sonrasında bayanlarda kemik erimesi hastalığının başlamasıyla çene kemiğinde meydana gelen erimeler sonucunda, cildin bollaşmasına neden olan sarkmalar ile görülmektedir. Tıp dünyasındaki ismi ritidektomi olarak da bilinen yüz germe estetiği, yüz de ve boyunda görülen yaşlanma belirtilerinin çeşitli cerrahi operasyonlar ile müdahale edilerek yüzün gençleşme operasyonlarıyla düzeltilmesidir.

Yüz germe yani yüz estetiği cerrahi işlemleri ile yüzde bulunan fazla yağların alınması ile yüz kaslarının gerilerek sıkıştırılması, bollaşmış derinin çıkarılması ve derinin yeniden şekillendirilmesi ile kişinin yüzüne daha genç bir görünüm elde edilir. Bayanlarda görülen çene kemiğinin erimesi ile meydana gelen sarkma ve diğer kırışıklıklar tedavi nedeni ile yapılan operasyonlar da ilk önce cildin alt tabakasında bulunan kas ve bağ dokularının toplanması ile ilk aşama elde edilir. Daha sonra ciltte biriken yağ fazlalıkları alınarak işlem devam eder. Son olarak da cerrahi işlem sırasında açılan kesiler kapatılır. Yüz germe estetik ameliyatı sonrasında oluşacak ağrılar verilecek düşük dozlu ağrı kesiciler yardımları ile giderilir. Fakat kişiler şunu asla unutmamalıdır ki bu yüz germe, yüz estetiği ameliyatları kişilerin yaşlanmalarını durdurmaz. Kişi yaşlılık sürecinde yaşının ilerlemesi ile birlikte devam eder. Ama bu ameliyat sırasında yüzdeki fazlalık yağ dokusunun alınması, derinin altındaki kasların gerginleştirilmesi ve boyun ve yüz kaslarının gerginleştirilmesi ile kişi daha genç bir görünüm kazanır.

Detaylı bilgi için tıklayınız
Saygılarımla
Op Dr Ali Mezdeği