4 Aralık 2014 Perşembe

Pendik AK Parti'de Kongre Sürecine Giderken


19 Aralık’ta yapılacağı açıklanan Ak Parti Pendik ilçe kongresinde kritik döneme girildi.

16 Kasım’da yapılacağı açıklanan  Pendik ilçe kongresi sonra  22 Kasım’a ertelenen  daha sonrasında da süresiz ertelendiği açıklanan  ve en son genel merkez ve il’in kararlarıyla 19 Aralık olarak açıklanmıştı .

Kongre tarihinin açıklanmasıyla sakin  olan ortam  kongre tarihinin açıklanmasından sonra  hareketliliğin tekrar hat safhaya çıktığı ve son günlerde  bu konuda ilginç ve baş döndürücü gelişmelerin olduğu kaydediliyor.

Tıkanan sürecin açılması için genel merkezin devreye girdiği ve İstanbul 1. bölgeden sorumlu MKYK üyesi Orhan Yeğin’i görevlendirdiği Orhan Yeğin’inde ilçeye gelip bir dizi görüşmeler sonucunda ortak bir aday üzerinde çalışmalar yapıp  bu doğrultuda bir rapor hazırlayıp teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Süleyman Soylu’ya sunmuş.

Genel merkez bu çalışma sonucunda bir aday üzerinde karar kıldığı söylenmiş    kongre tarihini 19 Aralık olarak açıklamıştı .

Bu bağlamda İstanbul il Başkanlığı gelinen süreci değerlendirip hazırlanan rapor doğrultusunda ve genel merkez ile yapılan istişareler sonucunda bir karar vermek için mevcut ilçe başkanı Turgay Kılıç ve daha önce aday oldukların açıklayan adaylardan Erkan Gül, Murat Türkyılmaz, Salih Varlıbaş, Serkan Kaya’yı  dün akşam saatlerinde il başkalığına çağırdığı görüşmeler yaptığı bu görüşmelerden yine bir olumlu sonuç çıkmadığı belirtiliyor.

Bu görüşmelerde  bazı önemli bilgilerin kamuoyuna sızdığı  il başkanı Aziz Babuşcu’nun ortak bir mutabakata varılamamasından çok sinirlendiği ve “ne haliniz varsa görün kim aday çıkarsa çıksın genel merkezimizin ve il başkanlığımızın ortak bir adayı olmayacağı hatta yapılacak olan kongreye dahi gelmeyeceğim “dediği söyleniyordu.

Bölge Gündem Gazetesi olarak bu söylenenlerin doğru olup olmadığını araştırdık. Partinin üst düzey kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, hem genel merkezin hemde  il başkanlığının bu söylemlerden çok rahatsız olduğu söylenenlerin hiç birinin doğru olmadığı il başkanı Aziz Babuşcu adaylar ile yaptığı görüşmede   böyle bir ifade kullanmadığı aksine  genel merkez ve İl Başkanlığının bu süreci çok yakından takip ettiğini kesinlikle genel merkez ve il başkanlığının istişareleri sonucunda mutlaka ortak bir adaylarının olacağını çok itiraz edilen delege listesinin mutlaka değişeceklerini aksi bir durumda  gerekirse 19 Aralık olarak açıklanan kongreyi tekrar erteleyeceklerini Pendik Ak Parti teşkilatlarının birliği ve bütünlüğü için genel merkez ile istişareler ederek mutlaka ortak bir aday üzerinde durduklarını belirtiler.

Bu gelişmelerin ardından  19 Aralık kongresi için yarın ilçe seçim kuruluna verilmesi zorunlu olan delege listesinde değişiklik olacak mı?  genel merkez ve il başkanlığı tek  aday kriterleri doğrultusunda çıkabilecek adaylara nasıl bir tavır takınılacağı ve buna müsaade edip etmeyeceği  19 Aralık’ta kongrenin  tekrar ertelenip ertelenmeyeceği merak ediliyor .

Bölge Gündem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder