11 Aralık 2014 Perşembe

Pendik Belediyesinden Akasya Yerine 4 Mevsim Ligustrum


Ağaçlandırma çalışmalarına büyük bir hızla devam eden, her yıl binlerce fidanı da vatandaşlara dağıtan Pendik Belediyesi,  fazla yaprak döken ve çabuk böceklenen akasya ağacı yerine beş yıldan beri şehri ligustrum ağaçlarıyla donatıyor.

Halkın ve çevre esnafın şikâyeti üzerine susuzluğa dayanıksız olması, çabuk böceklenmesi ve çok fazla yaprak dökerek çevre kirliliğine yol açması sebebiyle akasya ağacının dikimine Pendik’te 2009 yılından itibaren son verildi. Köklerinin çok fazla uzayarak gider borularına da zarar verdiği saptanan akasya ağaçlarının yerine Pendik Belediyesi tarafından beş yıldan beri ligustrum ağaçları dikiliyor. Pendik’in cadde ve sokaklarını süsleyen ligustrumlar,  çiçeğini ve yeşilini sürekli koruması sebebiyle halkın da beğenisini topluyor.

10 bin ligustrum cadde ve sokakları süslüyor

Pendik Belediyesi, görünümü ve havasıyla daha yaşanılabilir bir ilçe konumuna getirmek amacıyla sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Pendik’i yaz, kış çiçek açan ligustrum ağaçlarıyla donatıyor. Sussuzluğa dayanıklı olan, boyu çok fazla uzamayan ve 4 mevsim yeşil kalan ligustrum ağacı ilçenin ekolojik koşullarına da daha kolay uyum sağlıyor. Pendik’te 2009 yılından itibaren akasya ağaçlarının yerine, yaklaşık 10 bin ligustrum ağacı dikimi yapıldı.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder