1 Şubat 2015 Pazar

Sağlık İçin Gençlere ‘dost’ Mekan


Pendik Belediyesinin önemli projelerinden biri olan Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi, gençlere hizmet vermek üzere faaliyete geçti. Hamid Aytaç Kültür Merkezinin 2. katında hizmete giren merkezde uzmanlar tarafından beslenme, fiziksel aktivite ve ruh sağlığı danışmanlıkları verilmeye başlandı.

Sağlıklı genç nesiller yetiştirmek amacıyla  İstanbul Kalkınma Ajansı Çocuklar ve Gençler 2014 Yılı Mali Destek Programı kapsamında hibe alarak uygulanmaya başlanan proje kapsamında  Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi  hizmete girdi.  Dumlupınar Mahallesi Hamid Aytaç  Kültür Merkezinde  yer alan merkezde ilk olarak uzmanlar tarafından  “obezite nedir, sağlıklı yaşam nedir” ve “obezitenin ruh yaşamına etkileri”  konulu seminerler verildi. Daha sonra  merkeze aileleri ile gelen gençler sırası ile beslenme,  fiziksel aktivite ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren uzmanlarla görüştüler.

Üç alanda danışmanlık veriliyor

Hizmet kapsamında gençlerin obezite ve fazla kilolukla mücadele etmeleri, dengeli beslenmeleri, sağlıklı bir yaşam için fizisel aktivite alışkanlığı kazanmaları ve sağlıklı bir psikolojiye sahip olmaları için danışmanlık veriliyor.  Görüşmelerde beslenme alışkanlığı belirlenen gençlerin vücut yağ-kas oranları ile  boy ve kiloları ölçümlenerek diyet programları yazıldı. Fizik aktivite danışmanlığında  gençlere yağ-kas oranlarına göre spor programı belirlendi. Psikolojik danışmanlıkta ise obezite, fazla kiloluluk veya aşırı zayıflıktan kaynaklanan sorunlarının  olup olmadığı  saptanarak önerilerde bulunuldu. Danışmanlar, görüştüğü gençlerin bir sonraki randevu tarihlerini de belirledi.

Gençlere dost mekan

Proje kapsamında 14-18 yaş arasında olan ve Pendik’teki liselerde eğitim alan lise öğrencilerinin beden kitle indeksi ölçümleri yapılmıştı. Öğrenciler okullardan yönlendirildikleri gibi, kendileri de başvurabiliyor.  Dileyen gençler, ihtiyaç duydukları alanda destek almak üzere  Dumlupınar Mahallesi Hamid Aytaç Kültür Merkezi’nin 2. katında yer alan merkeze  gelebilecek.  30 Haziran’da sona erecek projeden faydalanacak olan 300 gencin hareket kapasitelerini ve motivasyonlarını artırıcı çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.  Ayrıca oyun salonunda da gençler seans saatini beklerken eğlenceli vakit geçirebilecek.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder