8 Nisan 2015 Çarşamba

Pendik'te "Çölyak ve Gluten Duyarlılığı" Semineri


Özel Pendik Bölge Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turgut Göksoy, dünyada çölyak hastalığının tanısıyla ilgili bir sıkıntı olduğunu belirterek, "O kadar çok tanı bekleyen çölyaklı var ki bilinenden çok daha fazlası gizli" dedi.

Pendik Bölge Hastanesi'nde çölyak hastalığı hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.

Seminerde konuşan Göksoy, hastalığın buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan gluten maddesinin etkisiyle ortaya çıktığını ve dünyada en sık rastlanan genetik hastalık olduğunu söyledi.

Göksoy, "Hastalığın en yüksek görülme olasılığı, doğumdan itibaren 20 yaşına kadar olan dönemdir. O nedenle biz bu tanıyı koymak için aile ve çocuk hekimlerinin bu konudaki bilincini artırmalıyız" ifadelerini kullandı.

Dünyada çölyak hastalığının tanısıyla ilgili bir sıkıntı olduğunu ifade eden Göksoy, "O kadar çok tanı bekleyen çölyaklı var ki bilinenden çok daha fazlası gizli" dedi.

Göksoy, çölyakın temelde bir ince bağırsak hastalığı olduğunu vurgulayarak, birincil belirtileri karın ağrısı ve ishal şeklinde sıraladı.

Turgut Göksoy, başka belirtilerinin bulunmasının bu hastalığın gizemli yanı olduğunu kaydetti.

Sivil toplum kuruluşlarının bu konuda önemli rol üstlendiğini dile getiren Göksoy, "Dernekler vasıtasıyla, bu işin ticaretini yapan ancak bir yandan topluma hizmet eden restoranlar, pastaneler vasıtasıyla bu işi aşmaya çalışıyoruz" dedi.

Hastalar için besin üreten firma yetkililerinin de katılımcıları bilgilendirdiği etkinlik boyunca ücretsiz çölyak tarama testi yapıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder