31 Ağustos 2015 Pazartesi

Sağlıklı Yaşam Projesi 1’incilik Getirdi


Yerel belediyecilik alanında gerçekleştirdiği öncü ve örnek projelerle bugüne kadar birçok ödülün sahibi olan Pendik Belediyesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Projesi ile  ‘2015 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nda kategorisinde en iyi proje seçildi.

13 üye belediyenin 43 projeyle başvurduğu ‘Sağlıklı Kentler Birliği 2015 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödülleri’  sahiplerini buldu. Sosyal Sorumluluk kategorisinden 19, Sağlıklı Şehir Planlaması kategorisinden 6, Sağlıklı Yaşam kategorisinden 6 ve Sağlıklı Çevre kategorisinden 12 başarılı görülen proje, üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

43 projenin değerlendirildiği yarışma sonucunda sağlıklı yaşam kategorisinde Pendik Belediyesi, ‘Sağlıklı Yaşam Merkezi Projesi’ ile 1. olarak bugüne kadar aldığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. Yarışmada diğer kategorilerde, Sağlıklı Şehir Planlaması Kategorisi kapsamında Bilecik Belediyesi’nin “Karasu Gençlik, Spor Ve Yaşam Adası” projesi, Sosyal Sorumluluk Kategorisinde ise Osmaniye ili Kadirli Belediyesinin “Kent Müzesi” adlı projesi kendi kategorilerinde 1. olmaya hak kazandılar.

Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında neler yapıldı?

Sağlıklı Yaşam Projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında ajanstan alınan hibe ile Pendik Belediyesi koordinatörlüğünde ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Pendik Kaymakamlığı ortaklığında bir yıldır sürdürülüyor. Gençlerin hem bedensel hem de ruhsal gelişimlerini sağlıklı bir geleceğe kavuşturmayı amaçlayan Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi,  İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan kazanılan 560 bin 100 TL’lik hibe ile bir yıl boyunca Pendikli gençlerin obezite sorununa karşı profesyonel danışmanlık hizmeti sundu.

6 bin gönüllü öğrencinin taraması yapıldı

Pendik Belediyesi Hamit Aytaç Kültür Merkezi’nde kurulan Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde bir yıl boyunca psikolog, beslenme uzmanları ve fiziki aktivite uzmanları 14-18 yaş arası obez, fazla kilolu, aşırı zayıf veya sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmak isteyen gençlerin sağlıklı beslenmesi ve fiziksel aktivite konusunda bilgi, tutum ve davranış değişikliği oluşturması için çaba harcadı. Ayrıca okullarda 16 hemşire tarafından 6 bin gönüllü öğrencinin kiloları ve boyları ölçülerek Beden Kitle İndeksi taramaları gerçekleştirildi. Çıkan sonuçlara göre talep edenlere gerekli danışmanlık hizmetleri de yıl boyunca verildi.

Seminerlerle farkındalık oluşturuldu

Tüm bunların yanında 33 lisede gerçekleştirilen farkındalık artırıcı seminerlere 4 bin 200 öğrenci ve velinin katılımı sağlandı. Dağıtılan basılı materyallerle farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Bilinçlendirme çalışmaları sonucu Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne danışmanlık hizmeti için gelen 575 öğrenciye ise, psikolojik, beslenme ve fizik aktivite danışmanlığı verilirken, vücut yağ analizi, bireysel ve grup görüşmeleri ve özel görüşmelerle fazla kilo problemlerini aşmak için psikolojik danışmanlık sağlandı.

Gençler için eğlenceli aktiviteler de düzenlendi

Sadece bu tip çalışmalarla da yetinmeyen Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi, katılımcı öğrencilerle paintball gibi eğlenceli oyunlar düzenlerken, 100 genç ile Avrasya Maratonu’na katılarak Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü gerçekleştirdi.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder