25 Eylül 2015 Cuma

İlişki ve Evlilik Sorunlarının Çözümü için Ne Yapılması Gerekir?

ilişki ve evlilik terapisi

Çiftler arasındaki temel sorunlar iletişim hataları, aile fertlerinin birbirlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmemeleri, umursamazlık ve kıskançlıktır. İlişki kurmak ya da bir evliliği sürdürmek sorumluluk ve fedakârlık gerektirir.

Çiftlerin birbirlerine ve ilişkilerine karşı sorumluluklarını yerine getirmemeleri veya aksatmaları sorunlar ortaya çıkarır. Bu sorunların ifade edilişindeki hatalar ise sorunların katlanarak büyümesine ve sonuçta tartışılan konudan uzaklaşılmasına neden olur. Devamında sürekli çatışma halinde bir ilişki görülür.

İlişki sorunlarının büyümeden çözümü için ilişki ve evlilik terapisi gerekir. İlişki ve evlilik terapisi genellikle çiftlerin ikisinin de katılımını gerektirir. Bu terapilerle sorunların anlaşılması hedeflenir. Çiftlerin birbirleri anlaması sağlanır ve çözümü bulma yolunda onlara rehberlik edilir. Evlilik sorunları, aşılamayacak sorunlar değildir ancak soruna yanlış çözümlerle gidilmesi veya çözümle ilgili herhangi bir çaba gösterilmemesi ilişkiyi sarsar. Evlilikle ilgili her sorun evlilik danışmanına anlatılabilir. Danışman evlilik sorunlarının çözümü için eğitim almıştır. Özellikle cinsel sorunlar, çiftlerin anlatmaya çekindikleri, bu nedenle çözüm bulamayıp evliliklerini hırpaladığı sorunlardır.

Bu ve benzeri sorunların çözümü için madalyon psikiyatri kliğinde uzmanlar tarafından terapiler verilmektedir. Terapilerde, çiftlerin terapistin yönlendirmesiyle konuşmaları sağlanır. İlişki ve evlilik terapisi sırasında terapist, iki tarafa da eşit mesafede durarak, çiftlerin olayları birbirlerinin gözünden anlamalarını sağlar.

İletişim sorunları evliliklerdeki ve ilişkilerdeki en önemli sorunlardandır. Verilecek birkaç seanslık bilgilendirme sayesinde hızla çözülebilir. İletişim sorunları çözüldükten sonra çiftler esas sorunları hakkında konuşabilirler.İlişki ve evlilik terapisi, çatışma ortamının hakim olduğu ailelerde kurtarıcıdır. Madalyon klinikte evlilik danışmanları, çiftlerin sorunlarını birlikte ele almalarına ve değerlendirmelerine rehberlik eder.

Mutsuz bir evlilik hayatın her alanında kişilerin yaşam kalitesini düşüreceğinden içinden çıkamadıkları sorunlar karşısında ilişki ve evlilik terapisi almaları oldukça önemlidir.

Sorunlar büyümeye başladıysa, çatışma süreleri uzamış ver kırgınlıklar artmışsa, ilişkiye bir üçüncü kişi (anne, baba, kardeşler, arkadaşlar, vs.) katılmadan evlilik danışmanına başvurulmalıdır. Çünkü anneniz veya arkadaşınız olayları sizin ağzından dinleyerek size hak verecek, sorunları büyütmenize neden olacaktır. İlişki ve evlilik terapisi, işin uzmanları tarafından yapılması gereken hassas bir danışmanlıktır.