2 Ekim 2015 Cuma

Yeni Sezona Zengin Program


Ekim ayı kültür ve sanat etkinlikleriyle birlikte 2015-2016 kültür sezonunu açan Pendik Belediyesi, söyleşi, seminer, çocuk ve yetişkin tiyatroları, sergiler ve daha bir çok programla birlikte Pendiklilere yine dopdolu bir kültür-sanat yılı hazırladı.

Bu yıl   Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi, Ahi Evran Kültür Merkezi,  Ahmedi Hani Kültür Merkezi, Arif Nihat Asya Kültür Merkezi,  Hamid Aytaç Kültür Merkezi,  Akşemseddin Kültür Merkezi,  Güzelyalı Semt Merkezi,  Sülüntepe Spor Kompleksi’nde düzenlenecek çeşitli kültür sanat etkinliklerinin yanı sıra okullarda ve çocuk kulüplerinde de eğitici ve eğlendirici programlar gerçekleşecek.

Sözlü kültür geleneği Pendik’te yaşatılıyor

Kültürümüzün önemli mihenk taşlarından sohbet ve söyleşiler, her hafta Pendiklilerle buluşmaya bu sezon da devam ediyor. Yazı-Şiir Atölyesi, Tarih ve Kültür Sohbetleri, Anadolu Mayası ve Can Veren Pervaneler gibi katılımların yoğun olduğu söyleşilerin yanı sıra Tuğrul İnançer’le ‘İrfan Yolculuğu’, Fatih Çıtlak ile ‘Mesnevi Okumaları’, , Ekrem Demirli ile ‘İnsan Ruhunun Serüveni’ gibi ilgi uyandıracak söyleşiler devam ediyor. Ayrıca Sibel Eraslan ile ‘Zamanı Kuran Kadınlar’,  Rasim Özdenören ile ‘Herşey Konuşulacak’ gibi söyleşiler de söyleşi severler için ilgi uyandıracak.

Onlarca konser, tiyatro, sinema filmleri

Gişede hâsılat rekorları kırmış onlarca sinema filmi ve usta oyuncuların sahne aldığı tiyatro oyunlarını kültür merkezlerine taşıyacak olan belediye, çocuklara yönelik sinema ve tiyatro oyunları da düzenliyor. Türk Halk Müziği’nden sanat müziğine, popüler müzikten klasik müziğe kadar onlarca konserle sevilen sanatçılar yıl boyunca müzikseverler ile bir araya gelecek.

Kuşoğlu ailesinden özel sergi

Ekim ayında sanatseverleri çok özel bir sergi bekliyor. Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu, Sevinç Kuşoğlu ve Dr. Aslıhan Kuşoğlu Öztürk, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde 15 Ekim’de açacakları karma sergi ile sedefkarlık, madalya heykeltıraşlığı, fotoğraf, desen, resim, gravür, altın oyma, gümüş kakma eserlerini sergileyecekler.

Seminerler bilgilendirecek

Kişisel gelişim, sağlık ve aile seminerleri bu sezon da uzmanların katılımıyla bilgilendirmeye ve soruları cevaplamaya devam edecek. Ekim ayı sağlık seminerlerinde genel göz sağlığı ve katarakt, kronik hastalıklarda doğru beslenme, sporcuda ani kalp durması konuları işlenecek. Bilgi evi programlarında ise kişisel gelişim ile aile seminerleri yer alıyor.

Okullarda kültür etkinlikleri

Pendik Belediyesi, öğrencilerin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla tarih, kariyer planlama, Türkçe, iletişim, sınav stratejileri konularında okullarda seminerler düzenlemeyi bu sezon da sürdürüyor.   Stand-up sanatçısı Ömer Akbaba ise gösterileriyle yine  öğrencileri eğlendirirken düşündürecek.

Çocuk kulüplerinde zengin program

İlçede bulunan dört çocuk kulübünde animasyonlar, drama eğitimleri  miniklere hoşça vakit geçirtirken Orhangazi, Kurtköy ve Fevzi Çakmak Çocuk Külüplerinde aile eğitim programları da anne babaları bekliyor.

Kurslara rekor talep

Her yıl yüzlerce kişiye fotoğraftan kemana, ipek halıdan cam işlemeciliğine kadar birçok alanda eğitim veren Pendik Belediyesinin 2015-16 dönemi kursları başladı. Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile gerçekleştirdiği kurs sayısını da arttıran Pendik Belediyesi, toplam 41 dalda eğitim imkanı sunuyor.

Pendik Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder