14 Ocak 2016 Perşembe

Araç Sigorta Poliçesi Nedir Nasıl Düzelir?


Araç sigorta poliçesi, sigorta yapılan araç ile bilgilerin, sigortanın başlangıç ve bitiş tarihinin, ödenmesi gereken primin bulunduğu bir belgedir.

Araç Sigorta Poliçesi Ne İşe Yarar?
Sigorta yapan şirket ve yaptıran kişinin zorunlulukları ve teminatları bu belgede bulunur. Bir nevi sözleşme olarak adlandırılabilecek olan araç sigorta poliçesi siz araç sahipleri ile sigorta şirketleri arasında imzalanmış, tüm şartların yazılı olduğu belgelerdir ve bu şartlara aykırı tutum her iki taraftanda bu poliçe sayesinde sergilenemez.

Bu poliçede yer alan bütün şartlar taraflar tarafından imza edilmesinden sonra devlet tarafından güvence altına alınmış olur. Her hangi bir poliçeye aykırı durumda taraflar bu poliçe ile karşı tarafa dava açabilirler.

Araç Sigorta Poliçesi Nasıl Düzenlenir?
Sigorta yaptıracak kişiden istenilen bazı belgeler vardır, bu belgeler ile kişi sigorta şirketinin yolunu tutar. Sigorta şirketi belgelerin doğruluğunu sistem üzerinden onaylar ve poliçeyi hazırlamaya başlar. Şirket, yaptıkları kampanyaları da dikkate alarak sizler için anlaştığınız şartlardaki poliçeyi oluşturur ve imzanıza sunar. Bu poliçe de tüm sigortalama şartları, sigorta bedeli, prim bedeli yer almak zorundadır.

Trafik polisleri tarafından rutin kontroller için durdurulursanız sizlerden bu poliçe istenir, poliçesi olmayan kişilerin araçları otoparklara çekilir ve poliçe getirilene kadar bırakılmaz. Poliçe getiren kişi ceza ödedikten sonra aracını otoparklardan alabilecektir.

Generali Sigorta poliçesi sizin ve şirketlerin garantisidir. Poliçe şartları uyarınca hareket etmeyen kişi veya şirketler devlet tarafından cezalandırılır. Devlet denetimi altında bulunan araç sigorta poliçelerini aracınızda taşımanız gerekmektedir. Araçlarda taşınan sigorta poliçeleri üzerinde bulunan bilgiler ve sigorta numarası ile kaza durumunda tutanak tutulacaktır.
Kişiler bu poliçelerin yırtılması veya kaybolması durumunda hemen ilgili sigorta şirketine başvurarak yenisini çıkartmak durumundadır. Eski poliçe ile ilgili kayıp ilanı gazeteye verilmesi sizin yaşayabileceğiniz başka sıkıntıların önüne geçebilecek bir şeydir.

Sigorta poliçenizi sigorta işlemi tamamlandıktan hemen sonra almanız gerekmektedir, eğer sizlere daha sonra vereceklerini söyleyen kişiler ile karşı karşıya kaldıysanız ücreti ödemeyip polise ihbar ediniz. Bu tarz dolandırıcılar sizden para aldıktan sonra ortadan kaybolurlar.