4 Şubat 2016 Perşembe

Halı Temizliğine Dair Pratik Bilgiler

Halı Temizliğine Dair Pratik Bilgiler

Evlerimizin vazgeçilmez parçalarından biri de halılar. Genelde salonlarda, mutfaklarda ve yatak odalarında kullandığımız halılar tozdan dolayı veya üzerine bir şey dökülmesi nedeniyle çabuk kirlenebiliyor. Halı temizliği kimileri için zor ve külfetli gibi görünse de, işin pratiğini ve halı temizliğini iyi bildiğiniz takdirde oldukça kolaydır.

Günlük temizlikte halıları elektrik süpürgesiyle süpürmek yeterliyken, haftalık temizlikte daha detaylı bir temizlik yapmakta fayda var. Detaylı temizlik yaparken halıyı bir güzel süpürdükten sonra halı şampuanıyla iyice silmeniz yeterli. Şampuan işleminin ardından halı yıkama makinesi veya su çekme makinesi ile halının üzerinde kalan suları alabilirsiniz.

Halının üzerine bir şey döküldüğünde leke kalmaması için erken müdahale etmeniz önemlidir. Bu aşamada dökülen şeyin türüne göre farklı temizlik malzemesi kullanmanız gerekebilir. Eğer halıda leke oluştuysa şampuanla temizlemeden önce üzerindeki lekeyi çıkarmalısınız. Bu şekilde daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz. Halınızı kirlenme durumuna bağlı olarak yılda bir veya birkaç kere yıkayarak temizlemenizi öneririz. Balkonunuz varsa bu uygulamayı evde yapabilirsiniz. Ancak evinizde bunun için uygun alan yoksa halı yıkama firmalarından destek alabilirsiniz.

Halılarınızı elinizle veya makineyle temizleyebilirsiniz. Elle temizlemek istiyorsanız silme veya yıkama seçeneğinden birini tercih edebilirsiniz. Öncelikle halının tozunu elektrik süpürgesiyle alıp sonra silme işlemine geçmelisiniz. Eğer halınız aşırı kirliyse, püskürtme emme yöntemini deneyebilirsiniz.

Halıların rengine ve türüne göre temizleme önerileri

Halınız açık renkteyse çok çabuk kir tutar. Ayrıca açık renkli halılarda lekeler daha belirgin bir hal alır. Bu nedenle açık renkli halılarınızı daha özenli kullanmaya gayret edin. Bu tip açık renkli halıları yıkayacağınız zaman, yıkamaya köşesinden başlamanızı öneririz.

İpek kumaştan bir halınız varsa,  bu halıyı ön yüzünden, tüyleri yönünde trikloretilen, benzin gibi eriticilerle silmeye özen gösterin.

İpek halıları temizlerken su kullanmaktan kaçının. Bu tür halılarda su kullanmanız, halının rengini matlaştırdığı gibi tüylerinin yatık bir hale gelmesine yol açar.

Elyaftan yapılmış halıların temizliğinde, halı elektrik süpürgesiyle önce süpürülür. Sonrasında, su ve halı şampuanıyla hazırlanan karışım bez ve yumuşak bir fırça ile halıya sürülebilir ve su ile tekrar silinerek halı şampuandan arındırılabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, silerken amonyak ve çamaşır suyu gibi malzemeler kullanmamanız dır. Aksi halde halınızın rengi solabilir.

Zorlu lekeler için deneyebileceğiniz yöntemler

Halınıza leke bırakacak bir şey döküldüğünde, o bölüme maden suyu dökerek lekeyi belirgin hale getirin ve kir çıkana kadar halıyı silin. Eğer kir çıkmadıysa, kirli bölgeye mısır nişastası dökebilirsiniz. Bir gece o şekilde bekletip, ertesi gün süpürge ile temizlediğinizde kirden eser kalmayacaktır.

İnatçı lekeleri gidermek için elma sirkesi ve bulaşık deterjanından da destek alabilirsiniz. 1\4 bardak elma sirkesi ile 1 çay kaşığı bulaşık deterjanını kullanarak halınızı temizleyebilirsiniz. Evinizdeki temiz bir bezi bu karışımla ıslatıp halınızdaki kiri bu bezle silin. Beziniz kirlendiğinde değiştirip, temiz bir bezle aynı işlemi tekrarlayın. Sonunda halınız tertemiz olacak.

Halınızı doğal yollarla temizlemek için karbonat ve mısır nişastasıyla yapacağınız karışım da iyi bir temizleyici olabilir. Karbonat, mite ve bakterileri yok ettiği gibi kötü kokuları giderir. Mısır nişastası ise kirlerin oluşmasını önlediği gibi yağları çeker. Bu karışımı halınıza sürüp süpürge ile süpürerek halınızı pırıl pırıl yapabilirsiniz.

Sizin için bir araya getirdiğimiz öneriler ve pratik yöntemlerle evinizdeki halıları tertemiz yapabilirsiniz. Halı temizliğiyle uğraşamam diyorsanız veya bu konuda profesyonel bir yerden yardım almak istiyorsanız, halı yıkama firmalarına başvurabilirsiniz. İyi bir firma arıyorsanız, sahibinden.com’un sahibinden hizmetler sayfasındaki firmaları inceleyebilirsiniz.  Sahibinden hizmetler’in sunduğu halı yıkama firmalarından alacağınız hizmet ile halılarınız pırıl pırıl bir görünüme kavuşacaktır.