20 Mart 2016 Pazar

Uzman Asker Makaleleri

Uzman Asker Makaleleri

Ülkemizde gerçekleştirilen terör operasyonlarının daha sağlıklı bir şekilde hayata geçirilebilmesi için adım atmaya karar veren TSK, uzman erbaş alımı sürecini başlatarak askerliği çok daha profesyonel bir zemine oturtmaya başladı. Yaklaşık 1 aylık acemi döneminden sonra sahaya çıkan ve terörle mücadele etmeye çalışan erlerden ziyade, alanında uzman ve eğitimli askerlerin teröre karşı daha etkili sonuç vereceği muhakkak.

Üstelik ülkemizde var olan yüksek işsizlik rakamları da, genç işsizleri uzman erbaş olmaya yönelten sebeplerin başını çekiyor. Halen daha birçok genç, üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulamayınca uzman erbaş olmak üzere eğitimlere katılmaya karar veriyor. İşin aslı, dünyanın hemen her ülkesinde orduda profesyonel askerler görev almaya başlamış bulunuyor. Eğitimsiz ve vasıfsız askerden ziyade iş olarak askerliği meslek edinen uzman erbaşlar, ordu ile sözleşme yaparak görev yerlerinde hizmet etmeye başlıyorlar. Bu akıma ayak uyduran TSK da gündeme aldığı sözleşmeli er uygulamasıyla profesyonel olarak Türk ordusuna hizmet etmek isteyen gençlere bir kapı açtı. Artık teknik ve fiziksel yeterlilikleri karşılayan her Türk genci, en yakın askerlik şubesine başvurarak 2 ile 5 yıl arası sözleşmelere imza atarak TSK’nın ordusunda kendisine bir yer edinebiliyor. Uzman erbaş olmaya karar veren kişilerin en çok merak ettiği konu ise uzman maaşları olarak karşımıza çıkıyor.

Sunulan erken emekli olmak ve yüksek maaş imkanı, zaten terör operasyonlarından nefes alıp para harcamaya vakit bulamayan askerler için bu mesleğe adım atma noktasında teşvik edici oluyor. Orduya hizmet veren uzman erbaşların aldığı maaşlar kişiye göre, çıkılan operasyona göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak kaba hatlarıyla bir rakam vermek gerekirse 2400-3800 lira arasında değiştiğini söyleyebilmek pekala mümkün. Eğer siz de Türk ordusuna hizmet etmek ve profesyonel olarak askerlik mesleğini edinmek istiyorsanız, aranan fiziki özellikleri karşılıyor olduğunuzdan emin olmalısınız. Bunun için boyunuz, kilonuz, sağlık durumunuz ve adli siciliniz mutlaka yeterli olmalı. Tüm bunlara ek olarak daha önceden Türk Silahlı Kuvvetler bünyesi altında çalışmamış olma şartı da aranan özellikler diğer arasında yer alıyor.