19 Haziran 2016 Pazar

Digitürk Verdiği Yardımlarla Sorunlarınız da Sizi Yalnız Bırakmıyor

Digitürk Verdiği Yardımlarla Sorunlarınız da Sizi Yalnız Bırakmıyor

Digitürk sadece üyelik ile ilgili sıkıntılarda değil kanal izlerken yaşanan sıkıntılarda, fatura ile ilgili sorunlarda, Tv ekranında çıkan hata mesajlarında da üyelerine yardımcı olmaktadır.

Daha iyi TV izlemelerine yıllardır tüm Türkiye genelinde olanak sağlayan Türkiye’nin dijital yayıncılık platformu Digitürk, üyelerinin her tülü sorununda da iyi hizmetleri sunmayı amaçlıyor. Digitürk bu yardım hizmetlerini 24 saat telefonla ulaşabileceğiniz Digitürk Müşteri Hizmetleri üzerinden, internet sayfasındaki Digitürk Online İşlemler menüsünden de rahatça sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de giderek büyüyen Digitürk bayi ve teknik servis ağı da karşılaşılabilecek bir çok sorunda yardımcı olmak için hazır bekliyor. Digitürk ile yaşanan her türlü sorununuzu bu mecralara başvurarak kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Digitürk üyelik işlemlerinden adres, fatura, paket ekleme sorunlarına kadar pek çok konuda yardımı internet, telefon yada bayi noktalarını kullanarak alabilirsiniz. Elbette daha iyi TV hizmetlerini almaya başlamaya karar verdiğinizde bile bir yığın sorunuz olabilir. Bu sorularınıza en iyi yanıtları ya Digitürk web sitesi üzerinden, ya dogrudansatiskanali.com web sitesi üzerinden yanıt bulabileceğiniz gibi telefonla Digitürk Müşteri Hizmetleri’ni arayarak da destek alabilirsiniz. Yüz yüze soruları yanıtlayacak birilerini istiyorsanız bulunduğunuz yerde bulunan Digitürk bayileri sizi bekliyor olacaktır. Üyeliğiniz sonrasında yaşayabileceğiniz sorunlarda da kısa sürede çözüme aynı noktaları kullanarak ulaşabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz pek çok sorunun çözümü için de uzun süre beklemenize gerek kalmayacak ve belki telefonla dahi sorununuzun anında giderildiğini göreceksiniz. Örneğin üyeliğiniz var ve evinize ikinci bir Digitürk üyeliği daha almak istiyorsunuz.

Bu durumda Digitürk Yanoda kampanyasından yararlanabilir ve gerekli işlemleri Digiturk'e kayıtlı cep telefonu numaranızdan "YANODA" yazıp 3555'e SMS göndererek dahi halledebilirsiniz. Elbette internet web sitesi üzerinden "Online İşlemler" bölümünden yada telefon ile de Digiturk Müşteri Hizmetleri (0212 473 73 73) aranarak da talebiniz iletebilirsiniz. Özellikle Digitürk web sitesi üzerinde Online İşlemler bölümünü kullanarak adres değişikliği, bilgi güncelleme, fatura tutarını öğrenme, fatura ödeme, otomatik ödeme talimatı verme, online program satın alma, PIN kodu sıfırlama, ek paket satın alma gibi pek çok işlemi kolayca yapabilirsiniz. Digitürk üyeliğiniz ile ilgili yaşanan sıkıntılarda eğer servis hizmetlerinin devreye girmesi gerekiyorsa bu talebi de bu noktadan iletebiliyorsunuz. Eğer Digitürk bayilerinin telefonlarını öğrenip sorunu gidermesi için onlarla irtibata geçmek istiyorsanız yine web sitesi sizlere yardımcı olacaktır. Örneğin Digitürk üyeliğinizin taşınmanız sebebi ile adres değişikliği yapılması gerektiğinde buna ihtiyaç duyabilirsiniz. Digitürk her konuda olduğu gibi Digitürk üyeliğinizi iptal etmek istediğinizde dahi sizlere yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır. Bu iptal işleminde nelerin gerekli olacağı, size üyeliğiniz ile verilmiş olan Digikutu, Digital Kart, Kumanda, Scart/ HDMI kablo, Elektrik Kablosu/ Adaptör, vb. ekipmanları nereye ulaştıracağınız size bildirilmektedir. Bu bilgilerin pek çoğunu Doğrudan Satış Kanalı üzerinde bulabilirsiniz.

Digitürk sadece üyelik ile ilgili sıkıntılarda değil kanal izlerken yaşanan sıkıntılarda, fatura ile ilgili sorunlarda, Tv ekranında çıkan hata mesajlarında da üyelerine yardımcı olmaktadır.